Exoderil příbalový leták

Exoderil

Exoderil je léčivý přípravek obsahující účinnou látku naftifin hydrochlorid, která patří do skupiny antimykotik. Je určen k léčbě plísňových infekcí kůže, nehtů a sliznic.

Exoderil se používá k léčbě plísňových infekcí, jako je například tinea pedis (infekce nohou), tinea corporis (infekce těla), tinea cruris (infekce třísel) a tinea versicolor (pityriasis versicolor). Také se může použít k léčbě kvasinkových infekcí, jako je kandidóza (plísňová infekce sliznic).

Exoderil je dostupný ve formě krému nebo roztoku. Před použitím je důležité očistit postiženou oblast a osušit ji. Poté se Exoderil aplikuje tenkou vrstvou na postiženou oblast a okolí. Pokud se léčí plísňová infekce nehtů, je důležité aplikovat Exoderil i pod nehet.

Je důležité dodržovat pokyny lékaře nebo návod k použití a užívat Exoderil pravidelně po dobu, kterou doporučil lékař. Pokud se příznaky nezlepšují nebo se zhoršují, je vhodné se poradit s lékařem.

Před použitím Exoderilu je vhodné se poradit s lékařem nebo lékárníkem, zejména pokud máte alergii na jiná antimykotika nebo jiné přípravky, máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte jiné léky.

Příbalový leták

Co je přípravek Exoderil a k čemu se používá

Přípravek Exoderil patří do skupiny léčiv zvaných dermatologika, antimykotika. Exoderil je antimykotický, protizánětlivý krém ke kožnímu podání. Jeho léčivou složkou je naftifin. Je účinný proti houbám, kvasinkám a plísním. Vedle protiplísňového účinku má naftifin také účinek proti různým bakteriím, které se obyčejně vyskytují ve spojení s plísňovým onemocněním. Klinický účinek naftifinu se projevuje rychlým ústupem příznaků zánětu, zvláště svědění.

Přípravek se používá k léčbě:

  • plísňových onemocnění kůže nebo kožních záhybů,
  • meziprstových plísňových onemocnění,
  • plísňových onemocnění nehtů,
  • onemocnění kůže způsobených kvasinkami,
  • léčbě pityriasis versicolor, která je vyvolávána Pityrosporon orbiculare a k léčbě mykóz způsobených druhotnou bakteriální infekcí,
  • zánětlivých kožních plísňových onemocnění (se svěděním i bez svědění).

Přípravek je vhodný pro dospělé, dospívající i děti.

Kožní infekce se mohou projevit jako začervenání, svědění, olupování nebo praskliny kůže. Na nohou se obvykle projevuje popraskáním nebo tvorbou šupin na kůži, ale může se též vyskytnout mírný otok, puchýřky nebo mokvající vřídky. Houbová infekce nehtů (uvnitř nebo pod nehtem) se pozná podle změny tvaru, barvy a struktury nehtu. Nehet zesílí, ztratí lesk a zkroutí se, infekce se může rozšířit i na okolní nehty. Na těle, hlavě, krku, obličeji nebo pažích obvykle vypadá jako kruhovité oblasti s červenou vyrážkou, ale mohou se vyskytovat také šupinaté oblasti způsobující svědění. Dále se může vyskytovat na kůži jako olupující se oblasti, které bělají z důvodu ztráty pigmentace. Oblasti jsou nápadné zejména v létě, neboť se okolí opaluje normálně. Tato forma onemocnění se vyskytuje na trupu, krku nebo pažích a může se po měsících znovu objevit, zvláště v době horka a zvýšeného pocení.

Pokud si nejste jisti příčinou, která způsobuje Vaše onemocnění, prosím, zeptejte se před použitím krému svého lékaře nebo lékárníka, který Vám poradí.

Pokud se do 14 dnů nebudete cítit lépe nebo pokud se Vám přitíží, musíte se poradit s lékařem.

Aktuální příbalový leták Exoderil

Exoderil 10 mg/g krém (naftifini hydrochloridum): https://prehledy.sukl.cz/prehledy/v1/dokumenty/23885

Napsat komentář