Pěstování avokáda – zábavné, ale chce to trpělivost

Pěstování avokáda z pecky je zábavný a vzdělávací projekt, který může být skvělý pro děti i dospělé. Avokádo je tropická rostlina, takže pokud žijete v chladnějším podnebí, bude pravděpodobně nejlepší pěstovat avokádo v bytě či domě, nebo ve skleníku.

Co budeme potřebovat

  • Pecka z avokáda
  • 3-4 špičaté špejle
  • Sklenice s vodou

Pěstování avokáda

  1. Vyjměte a očistěte pecku: Začněte tím, že jemně vyndáte pecku z avokáda. Důkladně ji očistěte pod tekoucí vodou, ale dávejte pozor, abyste neodstranili tenkou, hnědou vrstvu na povrchu pecky, která je důležitá pro klíčení.
  2. Připravte pecku: Najděte “spodní” konec pecky (místo, kde byla pecka připojena k avokádu) – z něj bude růst kořen. Do horní části pecky zasuňte 3-4 zubaté špejle tak, aby pecka mohla být položena na vrchol sklenice a zároveň byla částečně ponořena do vody.
  3. Namočte pecku: Naplňte sklenici vodou a položte pecku (se špejlemi) na vrchol sklenice. Dno pecky by mělo být ponořeno do vody asi na 1 cm.
  4. Čekejte na klíčení: Postavte sklenici s peckou na slunné místo a pravidelně doplňujte vodu, aby byla spodní část pecky stále ponořena. Klíčení může trvat několik týdnů až měsíců.
  5. Výsadba: Jakmile pecka vyprodukuje kořeny a stonku s několika listy, je čas ji zasadit do květináče s vhodnou půdou. Zasaďte pecku tak, aby byla z poloviny nad povrchem půdy.
  6. Péče o rostlinu: Avokádo preferuje slunné a teplé prostředí a dobře odvodněnou půdu. Rostlinu pravidelně zalévejte, ale vyhněte se přelévání, aby nedošlo k hnilobě kořenů.

Pamatujte, že pěstování avokáda z pecky je dlouhodobý projekt a může to trvat až několik měsíců a s nejistým výsledkem. Rozhodně to ale vyzkoušejte, stojí to za to a třeba se právě vám povede úspěšně vypěstovat své vlastní „domácí“ avokádo.

Co je zač to avokádo

Avokádo je ovoce, které pochází z centrální a jižní Ameriky, ale nyní se pěstuje po celém světě, zejména v Kalifornii, Mexiku a v některých oblastech Středomoří. Je známé svým vysokým obsahem zdravých tuků, které jsou dobrou alternativou k tukům nasyceným.

Avokádo je unikátní tím, že na rozdíl od většiny ovoce, které jsou bohaté na sacharidy, je bohaté na zdravé tuky. Obsahuje také velké množství vlákniny a je bohaté na vitamíny a minerály, jako je vitamín K, vitamín E, vitamín C a vitamíny skupiny B, stejně jako draslík a měď.

Díky své jemné, krémové chuti a bohaté textuře se avokádo hodí do mnoha různých pokrmů. Je to klíčová složka guacamole, oblíbené mexické omáčky, ale také se používá v salátech, sendvičích, smoothies a dokonce i v některých dezertech.

Avokádo je také oblíbené pro své příznivé působení na zdraví. Některé studie naznačují, že avokádo může pomoci snižovat hladinu LDL cholesterolu (tzv. “špatný” cholesterol) a zvyšovat hladinu HDL cholesterolu (tzv. “dobrý” cholesterol). Také může pomoci regulovat hladinu cukru v krvi a podporovat zdraví srdce.

Přestože je avokádo výživově bohaté, je také kalorické, takže by se mělo konzumovat s mírou v rámci vyvážené stravy.

Napsat komentář