Šťavnatá domácí sekaná z mletého masa

Sekaná je tradiční pokrm, který se připravuje z mletého masa smíchaného s dalšími ingrediencemi a pečené v troubě nebo smažené. Zde je základní recept na přípravu sekané:

Ingredience

 • 500 g mletého masa (hovězí, vepřové nebo směs)
 • 1 cibule (jemně nasekaná)
 • 2 stroužky česneku (nasekané)
 • 1 vejce
 • 1/2 hrnku strouhanky nebo strouhaného suchého chleba
 • 2 lžíce mléka nebo vody
 • 1 lžička hořčice
 • 1 lžička Worcesterové omáčky (volitelné)
 • Sůl a pepř dle chuti
 • Olej nebo máslo na smažení (volitelně)
 • Vývar nebo omáčka na podlití (volitelné)

Postup

 1. Ve velké míse smíchejte mleté maso, jemně nasekanou cibuli, nasekaný česnek, vejce, strouhanku nebo strouhaný suchý chléb, mléko nebo vodu, hořčici, Worcesterovou omáčku (pokud ji používáte), sůl a pepř. Dobře promíchejte, aby se všechny ingredience spojily.
 2. Pokud je směs příliš suchá, můžete přidat ještě trochu mléka nebo vody, aby byla lehce vlhká.
 3. Formujte směs do tvaru bochánku nebo pečicího disku. Pokud připravujete menší porce, můžete formovat jednotlivé placičky.
 4. V závislosti na preferenci můžete sekanou buď péct v troubě nebo smažit na pánvi. Pokud pečete, předehřejte troubu na 180 stupňů Celsia a pečte sekanou asi 30-40 minut, nebo dokud není uvnitř dokonale propečená. Pokud smažíte, zahřejte olej nebo máslo na středním ohni a smažte sekanou z obou stran, dokud nezíská zlatavou kůrku a je zevnitř propečená.
 5. Pokud sekaná během pečení nebo smažení vysuší, můžete ji během procesu podlít vývarem nebo omáčkou, aby zůstala šťavnatá.
 6. Hotovou sekanou podávejte jako hlavní jídlo s přílohami, jako jsou brambory, rýže nebo zelenina.

Jak poznat čerstvé mleté maso

Poznání čerstvého mletého masa je důležité pro zachování kvality a bezpečnosti pokrmu. Zde je několik způsobů, jak poznat čerstvé mleté maso:

 1. Barva: Čerstvé mleté maso by mělo mít živou a svěží barvu. Například hovězí maso by mělo být tmavě červené, vepřové maso světle růžové a kuřecí maso světle až světle růžové.
 2. Vůně: Čerstvé mleté maso by mělo mít příjemnou neutrální vůni. Nepříjemný zápach, kyselý nebo zatuchlý odér může být známkou, že maso není čerstvé.
 3. Konzistence: Čerstvé mleté maso by mělo být vlhké, ale ne příliš lepkavé. Mělo by být snadno formovatelné a nemělo by být nadměrně měkké nebo rozpadavé.
 4. Datum spotřeby: Vždy se podívejte na etiketu balení mletého masa a zkontrolujte datum spotřeby. Čím blíže je datum spotřeby, tím větší je pravděpodobnost, že je maso čerstvé.
 5. Konzumace brzy po koupi: Doporučuje se, abyste čerstvé mleté maso spotřebovali co nejdříve po koupi. Pokud maso neplánujete ihned použít, mělo by být správně skladováno v chladničce a spotřebováno do několika dní.

V případě pochybností o čerstvosti mletého masa je nejlepší se poradit s prodejcem nebo se řídit zásadou “když nejste jisti, raději ho nejezte”. Nedostatečně čerstvé maso může způsobit zdravotní problémy, proto je důležité dbát na jeho kvalitu.

Napsat komentář