Pěstování klívie (Clivia)

Klívie (Clivia) je rod rostlin z čeledi amarylkovitých. Jsou to trvalky s dlouhými, lesklými listy a nádhernými květy ve tvaru trubky. Klívie jsou oblíbené pokojové rostliny a jsou pěstovány pro své krásné květy a dekorativní listy. Zde je několik informací o pěstování klívií.

  • Světlo: Klívie preferují jasné, ale nepřímé světlo. Umístěte je blízko okna s východní nebo západní expozicí, kde dostanou dostatek světla, ale nebudou přímo vystaveny slunečnímu světlu. Vyhněte se přímému slunci, které by mohlo spálit listy rostliny.
  • Teplota: Klívie jsou teplomilné rostliny a preferují teplotu mezi 18 až 24 °C. Vyvarujte se vystavení rostliny náhlým teplotním extrémům, chladu a průvanu.
  • Zálivka: Udržujte půdu stále vlhkou, ale ne přemokřenou. Před další zálivkou nechte povrchovou vrstvu substrátu mírně uschnout. V zimě snižte zálivku, ale nechte substrát mírně vlhký. Vyvarujte se přelití, které by mohlo vést k hnilobě kořenů.
  • Půda: Klívie upřednostňují dobře propustnou a živnou půdu. Použijte směs zahradního substrátu s přídavkem rašeliny nebo substrát pro kvetoucí rostliny. Přidejte také trochu písku nebo perlitu pro zlepšení odvodnění.
  • Hnojení: Pravidelně hnojte klívie během vegetačního období (jaro a léto). Použijte vyvážené hnojivo pro kvetoucí rostliny a dodržujte pokyny na obalu hnojiva. V zimě snižte hnojení nebo přestaňte hnojit úplně.
  • Květy: Klívie kvetou obvykle na jaře nebo na začátku léta. Po odkvětu nechte květní stonky uschnout přirozeně. Pokud se rostlina dobře stará, může kvést každý rok.
  • Péče o listy: Čistěte listy klívií pravidelně od prachu a nečistot. Použijte vlhký hadřík nebo jemný sprej s vodou.
  • Množení: Klívie lze množit semeny nebo dělením trsů. Semena musí projít stratifikací před výsadbou. Dělení trsů se provádí na jaře.

Pamatujte, že přesné pěstitelské požadavky mohou záviset na konkrétním druhu nebo odrůdě klívie, kterou pěstujete. Je vždy dobré se informovat o specifických požadavcích daného druhu nebo se poradit s odborníkem na rostliny.

Napsat komentář