Jak naložit maso na uzení

Naložení masa na uzení je proces, který se používá k přidání chuti a prodloužení trvanlivosti masa. Zde je obecný postup, který můžete použít k naložení masa na uzení.

 1. Výběr masa: Vyberte kvalitní a čerstvé maso vhodné pro uzení. Můžete použít vepřové, hovězí, drůbeží nebo jiné druhy masa podle vašich preferencí.
 2. Příprava marinády: Vytvořte marinádu, která bude obsahovat sůl, cukr a další koření a bylinky podle vašeho gusta. Existuje mnoho receptů na marinády pro uzení masa, takže si můžete vybrat tu, která se vám líbí.
 3. Naložení masa: Vložte maso do nádoby nebo igelitového sáčku a nalijte marinádu tak, aby maso bylo zcela ponořené. Ujistěte se, že marináda pokrývá všechny strany masa. Uzavřete nádobu nebo sáček a nechte maso marinovat v chladničce. Doba marinování se může lišit podle velikosti a druhu masa, obvykle se pohybuje od několika hodin do několika dnů. Během tohoto procesu masa nasákne příchuť marinády.
 4. Opláchnutí a sušení: Po dokončení marinování vyjměte maso z marinády a opláchněte ho pod tekoucí vodou, abyste odstranili přebytečnou sůl a koření. Poté osušte maso čistým utěrkou.
 5. Uzení: Použijte vhodnou udírnu nebo gril s možností uzení, abyste maso dokončili. Dodržujte pokyny k vašemu konkrétnímu přístroji a postupujte podle doporučení pro daný druh masa. Obecně platí, že uzení trvá několik hodin až dní, přičemž teplota a čas se budou lišit podle velikosti a druhu masa. Během uzení maso postupně získává charakteristickou uzenou chuť a vytváří se vnější kůrka.
 6. Odpočinek a skladování: Po dokončení uzení nechte maso odpočinout při pokojové teplotě po dobu několika minut, aby se uzavřely šťávy. Poté můžete maso nakrájet na plátky a servírovat.

Základní marináda na uzení masa

Základní marináda na uzení masa se skládá z několika jednoduchých ingrediencí, které dodají masu výraznou chuť a aroma. Zde je jednoduchý recept na základní marinádu, kterou můžete podle své chuti různě upravit.

Ingredience

 • 1/4 šálku olivového oleje
 • 1/4 šálku sojové omáčky
 • 2 lžíce worcesterské omáčky
 • 2 stroužky česneku (nasekané nebo prolisované)
 • 2 lžičky hnědého cukru
 • 1 lžička mletého černého pepře
 • 1/2 lžičky mletého kmínu (volitelné)

Postup

 1. V míse smíchejte olivový olej, sojovou omáčku a worcesterskou omáčku.
 2. Přidejte nasekaný česnek, hnědý cukr, mletý černý pepř a případně mletý kmín pro dochucení.
 3. Dobře promíchejte marinádu, dokud se všechny ingredience spojí.
 4. Maso vložte do nádoby nebo vakuového sáčku a zalijte marinádou tak, aby bylo maso zcela pokryté. Pokud máte vakuový sáček, odstraňte veškerý vzduch a pevně jej uzavřete.
 5. Nechte maso marinovat v chladničce minimálně 2 hodiny, ideálně však přes noc, abyste dosáhli maximálního proniknutí chuti do masa.
 6. Po marinování můžete maso udit podle vašeho oblíbeného způsobu. Doba uzení se bude lišit v závislosti na druhu masa a vašich preferencích.

Tato základní marináda je vynikající pro různé druhy masa, jako jsou vepřové, hovězí nebo drůbež. Můžete ji také upravovat podle svého vkusu přidáním dalších ingrediencí, jako je med, citronová šťáva, hořčice nebo bylinky.

Napsat komentář