Domácí makronky – recept, původ a historie makronek

Makronky jsou lahodným a slepovaným cukrovím, původem z Francie, které je velice oblíbené, a navíc můžete makronky dát také jako krásný dárek vlastní výroby.

Ingredience

Těsto

 • 200 g mandlové mouky
 • 200 g moučkového cukru
 • 3 bílky z velkých vajec
 • Špetka soli
 • 50 g krystalového cukru
 • Potravinářské barvy (podle chuti) – volitelné

Náplň

 • Marmeláda, krém nebo ganache podle chuti (například čokoládová, ovocná nebo karamelová)

Postup

 1. Předehřejte troubu na 150 °C a připravte si plech s pečicím papírem.
 2. Ve velké míse smíchejte mandlovou mouku a moučkový cukr. Pro dosažení jemné konzistence můžete směs prosít přes jemné sítko a případné hrudky rozmíchat.
 3. Ve druhé misce vyšlehejte bílky se špetkou soli do tuhého sněhu. Postupně přidávejte cukr a šlehejte, dokud nezískáte pevný a lesklý sníh.
 4. Přidejte potravinářské barvy do sněhu, pokud si přejete získat barevné makronky. Opět šlehejte, dokud barva není dobře rozmíchaná.
 5. Postupně vmíchejte směs mandlové mouky a cukru do sněhu. Míchejte opatrně a šlehací metlou nebo vařečkou, dokud nedostanete hladkou a lesklou hmotu. Těsto by mělo být lehce tekuté, ale stále konzistentní.
 6. Přidejte těsto do zdobícího sáčku nebo sáčku na zdobení dortů. Na připravený plech vytvořte malé kruhové kopečky o velikosti asi 2 cm. Mezi každým kopečkem ponechte dostatek prostoru, protože makronky se během pečení rozplácnou a tedy rozšíří.
 7. Nechte makronky na plechu odpočinout přibližně 30 minut, aby vytvořily lehkou kůrku.
 8. Pečte makronky v předehřáté troubě po dobu asi 12 až 15 minut, dokud nezískají pevnou strukturu a nejsou lehce zlatavé. Nechte je plně vychladnout.
 9. Poté můžete spojit dvě makronky dohromady náplní z marmelády, krému nebo ganache podle sebe.

Recept na ganache pro dokonalé makronky

Ganache je krémová čokoládová náplň nebo poleva, která se používá na dorty, sušenky nebo další dezerty. Zde je základní recept na ganache.

Ingredience

 • 200 g čokolády (mléčné, hořké nebo bílé) – nasekané na menší kousky
 • 200 ml smetany ke šlehání

Postup

 1. V hrnci nebo ve vodní lázni zahřejte smetanu ke šlehání až do bodu varu. Dávejte pozor, aby smetana nezačala vařit.
 2. Jakmile smetana dosáhne bodu varu, odstraňte ji z tepla a přidejte nasekanou čokoládu. Nechte ji asi minutu odpočinout v teplé smetaně.
 3. Pomalu promíchejte směs smetany a čokolády, dokud se čokoláda úplně nerozpustí a nevznikne hladká a lesklá směs.
 4. Ganache nechte vychladnout při pokojové teplotě, dokud neztuhne na požadovanou konzistenci. Pokud chcete ganache na polevu, nechte ztuhnout jen mírně. Pro náplň do makronek, dortu nebo pro zdobení je lepší ganache tužší.
 5. Jakmile ganache dosáhne požadované konzistence, můžete použít. Pokud je příliš tuhé, můžete ho krátce zahřát ve vodní lázni, aby se znovu zjemnilo.

Ganache je skvělou náplní nebo polevou pro dorty, makronky, sušenky, trufle a mnoho dalších dezertů. Můžete si s ganache pohrát a přizpůsobit svým preferencím přidáním dalších přísad, jako je máslo, koňak nebo různé esence.

Makronky – původ a historie

Makronky jsou dezert, který má původ ve Francii. Jsou to malé, lehké a vláčné sušenky vyrobené z mandlové mouky, cukru a vaječných bílků. Jsou oblíbené pro svou křehkost a bohaté chuťové kombinace.

Historie makronek sahá až do 8. nebo 9. století, kdy byly představeny v Persii. Přesný původ a proces jejich výroby se však nezná. Někteří se domnívají, že makronky přinesli do Francie Katalánci během svého obchodování v regionu Languedoc v 15. století.

Ve Francii se makronky začaly stávat populárními v 17. století, především díky kuchařce franouzského šlechtice Marquise de Sévigné. Makronky se tehdy vyráběly z mandlí, cukru a vaječných bílků, avšak jejich podoba byla v porovnání s dnešními makronkami poněkud odlišná.

V roce 1862 založili Pierre Desfontaines a Louis Ernest Ladurée slavnou pařížskou cukrárnu Ladurée, která se stala jedním z hlavních míst, kde se makronky staly vyhlášené. Ladurée přinesl inovace do výroby makronek, jako je spojování dvou kusů makronky náplní a různé chuťové varianty.

Od té doby se makronky staly kultovním dezertem a Ladurée se stal známým pro své elegantní a kvalitní makronky. Dnes jsou makronky oblíbené po celém světě a existuje mnoho cukráren, které je nabízejí ve velké různorodosti chutí a barev.

Makronky mají bohatou historii a příběh, který se vyvíjel po staletí. Jsou to dezerty, které stále lákají milovníky sladkostí po celém světě svou unikátní kombinací chuti, textury a vizuálního dojmu.

Napsat komentář