Vídeňský bramborový salát (rakouský) – recept, historie

Vídeňský bramborový salát je tradiční rakouský pokrm, který je oblíbený nejen ve Vídni, ale i v dalších zemích střední Evropy. Je to osvěžující salát připravený z vařených brambor, cibule, octa, oleje a koření. Zde je recept na vídeňský bramborový salát.

Ingredience

 • 6 až 8 středně velkých brambor
 • 1 středně velká cibule (nasekaná na tenké plátky)
 • 2 lžíce jablečného octa
 • 2 lžíce oleje (nejlépe slunečnicového)
 • 1 lžíce cukru moučky
 • Sůl a pepř podle chuti
 • Nasekaná petrželka (pro ozdobu)

Postup

 1. Brambory oloupejte a nakrájejte na tenké plátky. Můžete použít mandolínu nebo ostrý nůž. Pokud preferujete klasický tvar bramborového salátu, můžete je také nakrájet na kostičky.
 2. Brambory dejte do hrnce s osolenou vodou a vařte je do měkka. Trvá to obvykle asi 10 až 15 minut, ale čas se může lišit v závislosti na velikosti a druhu brambor.
 3. Mezitím si připravte marinádu. Ve větší míse smíchejte jablečný ocet, olej, cukr, sůl a pepř. Dobře promíchejte, dokud se cukr a sůl nerozpustí.
 4. Jakmile jsou brambory uvařené, sceďte je a nechte je vychladnout. Přidejte nakrájenou cibuli do marinády a nechte ji pár minut odpočinout.
 5. Přidejte vařené a vychladlé brambory do marinády s cibulí. Opatrně je promíchejte, aby se marináda rovnoměrně rozložila. Je důležité, aby se brambory nezačaly rozpadat.
 6. Salát nechte v lednici odpočinout minimálně 1 hodinu, ideálně však několik hodin nebo přes noc. Během odpočinku se chutě lépe propojí a salát získá lepší chuť.
 7. Před servírováním vídeňský bramborový salát ozdobte nasekanou petrželkou.

Vídeňský bramborový salát je tradičně podáván jako příloha k masu, například k vídeňskému řízku, ale můžete samozřejmě podávat také na Vánoce ke smažené rybě.

Recept na další bramborový salát s majonézou

Bramborový salát s majonézou je další oblíbenou variantou bramborového salátu, která se často podává jako příloha ke grilovanému masu nebo na pikniky. Zde je recept na bramborový salát s majonézou pro ty z vás, koho až tak vídeňský bramborový salát nezaujal.

Ingredience

 • 6 až 8 středně velkých brambor
 • 1 středně velká cibule (nasekaná na tenké plátky)
 • 3/4 až 1 šálek majonézy
 • 2 lžíce hořčice
 • 2 lžičky jablečného octa
 • 2 lžičky cukru
 • Zelenina volitelně podle chuti (mrkev, hrášek)
 • Sůl a pepř podle chuti
 • Nasekaná petrželka nebo pažitka (pro ozdobu)

Postup

 1. Brambory oloupejte a nakrájejte na menší kostičky. Dejte je do hrnce s osolenou vodou a vařte, dokud nejsou měkké, ale stále pevné. Trvá to obvykle asi 10 až 15 minut, ale čas se může lišit v závislosti na velikosti a druhu brambor.
 2. Mezitím si připravte majonézu. Můžete použít kupovanou majonézu, nebo ji vyrobit sami ze žloutků, oleje, octa a hořčice.
 3. V malé misce smíchejte majonézu, hořčici, jablečný ocet, cukr, sůl a pepř. Dobře promíchejte, aby se všechny ingredience spojily.
 4. Jakmile jsou brambory uvařené, sceďte je a nechte je vychladnout na pokojovou teplotu.
 5. Přidejte nakrájenou cibuli ke vychlazeným bramborům a poté zalijte majonézovou směsí. Opatrně promíchejte, aby se brambory a cibule dobře obalily majonézou.
 6. Salát ochutnejte a případně přidejte více soli, pepře nebo octa podle své chuti.
 7. Nechte salát odpočinout v lednici alespoň 1 hodinu, aby se chutě lépe propojily a brambory nasákly majonézovou omáčku.
 8. Před servírováním ozdobte bramborový salát nasekanou petrželkou nebo pažitkou.

Tento bramborový salát s majonézou je skvělý jako příloha k různým masovým pokrmům nebo jako součást pikniku a grilování. Můžete ho také přizpůsobit svým preferencím přidáním nasekané zeleniny.

Historie vídeňského bramborového salátu

Historie vídeňského bramborového salátu sahá až do 18. století ve Vídni, Rakousko-Uhersko. Salát získal popularitu jako tradiční rakouský pokrm a stal se oblíbeným dezertem nejen ve Vídni, ale i v dalších částech střední Evropy.

Bramborový salát se stal důležitou součástí vídeňské kuchyně a měl vliv na gastronomickou kulturu regionu. V době, kdy byl bramborový salát poprvé připravován, brambory byly relativně levné a snadno dostupné, což přispělo k jeho rozšíření mezi lidmi různých sociálních vrstev.

Původní recept na vídeňský bramborový salát se skládal z jednoduchých ingrediencí, jako jsou vařené brambory, nasekaná cibule, ocet, olej a sůl. Postupem času se recepty a variace na vídeňský bramborový salát vyvíjely a přidávaly se další ingredience, jako je hořčice, cukr, petrželka nebo kysané okurky.

Vídeňský bramborový salát se stal oblíbeným pokrmem na různých slavnostních příležitostech, včetně vánočních oslav, svatebních hostin a dalších rodinných setkání. Díky své jednoduchosti a chuti se stal ikonickým symbolem rakouské kuchyně.

Dnes je vídeňský bramborový salát populární po celém světě a jeho recepty se liší v závislosti na regionu a osobních preferencích. Přesto zůstává pevnou součástí tradiční rakouské kuchyně a připomíná bohatou historii a kulinární dědictví Vídně.

Napsat komentář