Dracena (Dracaena) je populární pokojová rostlina s pestře zbarvenými listy. Níže jsou uvedeny některé obecné tipy pro pěstování draceny, které by vám mohly pomoci.
- Světlo: Draceny preferují jasné, nepřímé světlo. Umístěte je blízko okna s východní nebo západní expozicí, aby získaly dostatek světla. Vyhněte se přímému slunečnímu světlu, které by mohlo spálit listy.
- Teplota: Draceny rostou nejlépe při teplotách mezi 18 až 24 °C. Snažte se udržovat konstantní teplotu a vyhněte se průvanu.
- Zálivka: Zalévejte draceny pravidelně, ale vyvarujte se přemokření půdy. Nechte vrchní část půdy lehce vyschnout mezi jednotlivými zálivkami. V zimě snižte zálivku, protože rostlina bude mít nižší potřebu vody.
- Vlhkost: Draceny mají rády vyšší vlhkost vzduchu. Můžete je postřikovat nebo umístit blízko nádoby s vodou, aby se zvýšila vlhkost okolí.
- Půda: Draceny preferují dobře odvodněnou půdu bohatou na organickou hmotu. Použijte směs na bázi rašeliny nebo univerzální substrát pro pokojové rostliny.
- Hnojení: Hnojte dracenu v období růstu, tj. od jara do podzimu. Používejte roztoky hnojiv pro pokojové rostliny nebo speciální hnojivo pro draceny a postupujte podle pokynů na obalu.
- Přesazování: Mladé draceny je vhodné přesazovat každé 2 až 3 roky, zatímco starší rostliny mohou být přesazovány méně často. Použijte větší květináč s dostatečným odvodněním.
- Řezání: Pokud dracena roste nepravidelně nebo příliš vysoká, můžete ji zkrátit nebo zredukovat postranní výhonky. Řez provádějte v období růstu.
- Choroby a škůdci: Draceny mohou být náchylné na některé škůdce, jako jsou mšice nebo případně i plísně. Pravidelně prohlížejte rostlinu a pokud zaznamenáte přítomnost škůdců nebo známky nemoci, ošetřete rostlinu vhodnými postřiky nebo insekticidy.
Je důležité si uvědomit, že jednotlivé druhy dracen mají specifické požadavky na pěstování, takže se informujte o specifických potřebách svého konkrétního druhu draceny a přizpůsobte své péči podle toho.