Bulharský šopský salát s balkánským sýrem – výborný recept

Výborný šopský salát je tradiční balkánský salát, který je oblíbený pro svou jednoduchost, svěžest a výraznou chuť. Jeho základem jsou čerstvá zelenina a balkánský sýr. Zde je recept na přípravu bulharského šopského salátu.

Ingredience

 • 3 středně velká rajčata
 • 1 okurka
 • 1 paprika (nejlépe červená nebo žlutá)
 • 1 středně velká cibule
 • 150 g balkánského sýra (feta), na kostičky
 • Olivový olej
 • Vinný ocet nebo balsamico
 • Sůl a pepř podle chuti
 • Mátové nebo petrželkové lístky na ozdobu (volitelné)

Postup

 1. Rajčata, okurku a papriku omyjte a nakrájejte na menší kostičky nebo plátky. Dejte je do mísy.
 2. Cibuli nakrájejte na tenké plátky nebo drobné kostičky a přidejte do mísy se zeleninou.
 3. Přidejte na kostičky nakrájený balkánský sýr do mísy se zeleninou.
 4. Pokapejte salát olivovým olejem a vinným octem nebo balsamicem podle své chuti. Lehce osolte a opepřete.
 5. Opatrně promíchejte, aby se všechny ingredience spojily.
 6. Nechte salát odpočinout v lednici asi 15 až 30 minut, aby se chutě propojily a salát se vychladil.
 7. Před podáváním můžete šopský salát ozdobit lístky máty nebo petrželky.

Šopský salát je připraven k podávání. Tento osvěžující a chutný salát je skvělý jako předkrm nebo příloha k různým pokrmům. Jeho výrazná chuť a jednoduchost přípravy ho činí oblíbeným jídlem po celém Balkánském poloostrově a v mnoha dalších zemích.

Něco málo o šopském salátu

Šopský salát je tradiční balkánský salát, který má bohatou historii a je pevnou součástí kulinářské tradice regionu. Jeho původ je spjatý s bulharskou kuchyní, konkrétně s regionem Šopluk (Šopovsko), který se nachází na západě Bulharska. Název “Šopský” je odvozen od lidového etnika Šopluků, kteří žili v této oblasti a přisuzuje se jim vynález tohoto salátu.

Historie šopského salátu sahá až do 19. století, kdy obyvatelé Šopluku začali tuto jednoduchou, ale chutnou kombinaci čerstvé zeleniny a sýra připravovat jako součást svých jídel. Původně byl salát složen pouze z rajčat, okurky, cibule a sýra, avšak v průběhu let byly přidávány další ingredience podle místních preferencí a dostupnosti surovin.

Díky své jednoduchosti, svěžesti a výrazné chuti si šopský salát brzy získal popularitu nejen v Bulharsku, ale také v dalších balkánských zemích, jako je Srbsko, Severní Makedonie a Černá Hora. Dnes je šopský salát oblíbeným pokrmem po celém světě a můžete ho najít na jídelníčcích mnoha restaurací s balkánskou kuchyní.

Tradiční recept na šopský salát se zachoval po mnoho generací a stále se připravuje podle původních principů. Jeho jednoduchost a výživová hodnota ho činí oblíbeným pokrmem, který se těší stále rostoucí oblibě mezi milovníky chutné a zdravé stravy.

Napsat komentář