Ursosan příbalový leták

Ursosan

Ursosan je léčivý přípravek obsahující účinnou látku nazývanou kyselina ursodeoxycholová. Tato látka patří do skupiny žlučových kyselin a je využívána k léčbě různých onemocnění žlučových cest.

Ursosan se často používá k léčbě žlučových kamenů a prevenci opakované tvorby kamenů v žlučníku. Účinná látka kyselina ursodeoxycholová pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v žluči, což může přispět k rozpouštění žlučových kamenů nebo zabránit jejich vzniku.

Další indikace pro použití Ursosanu zahrnují primární biliární cirhózu, primární sklerozující cholangitidu a hepatitidu typu C.

Ursosan je dostupný ve formě tablet a použití tohoto léčiva by mělo být vždy pod dohledem lékaře. Dávkování se upravuje individuálně podle specifického onemocnění a potřeb pacienta. Před zahájením léčby Ursosanem je důležité konzultovat s lékařem a dodržovat jeho pokyny a doporučení.

Příbalový leták

Co je Ursosan a k čemu se používá

Léčivá látka přípravku Ursosan, kyselina ursodeoxycholová, je žlučová kyselina, která se přirozeně vyskytuje i v lidské žluči. Ve srovnání s jinými žlučovými kyselinami je téměř netoxická. Zvýšená koncentrace kyseliny ursodeoxycholové (UDCA) ve směsi žlučových kyselin má za následek jak snížení nasycení žluči cholesterolem, tak rozpustnost cholesterolu na povrchu již vzniklých konkrementů. Na rozdíl od ostatních žlučových kyselin má UDCA příznivý vliv na jaterní funkce a je s úspěchem podávána pacientům s jaterními nemocemi provázenými městnáním žluči.

Ursosan se používá při:

  • rozpouštění cholesterolových žlučových kamenů u nemocných s vysokým operačním rizikem a u nemocných po rozdrcení kamenů. Podmínkou úspěšnosti léčby je funkční žlučník a přítomnost nezvápenatělých cholesterolových kamenů, jejichž průměr nepřesahuje 1,5 cm,
  • zánětu sliznice žaludku vyvolaném žlučí, v důsledku návratu obsahu dvanáctníku do žaludku,
  • zánětu drobných žlučovodů v játrech v důsledku tvorby protilátek proti žlučovodům, což způsobuje městnání žluče a může mít za následek tvrdnutí jater (primární biliární cirhóza),
  • zánětlivém postižení žlučových cest (primární sklerotizující cholangoitidě),
  • zánětu jater s městnáním žluči.

Děti a dospívající

Poruchy jater a žlučových cest při cystické fibróze u dětí a dospívajících od 6 let do 18 let.

Aktuální příbalový leták Ursosan

Napsat komentář