Ambroxol příbalový leták

Ambroxol

Ambroxol je léčivo používané především k léčbě a zmírnění příznaků respiračních onemocnění, jako je kašel spojený s přítomností hlenů a jejich odstranění z dýchacích cest. Ambroxol působí jako mukolytikum, které zjemňuje a zvyšuje viskozitu hlenu, usnadňuje jeho odstranění a uvolnění průdušek. Tím napomáhá uvolnit dýchání a zmírnit kašel. Ambroxol je dostupný ve formě tablet, sirupu, kapek, čiropřípravku nebo roztoku pro inhalaci. Před použitím ambroxolu je vždy důležité se poradit s lékařem nebo dodržovat pokyny uvedené na příbalovém letáku.

Příbalový leták

Co je přípravek Ambroxol AL a k čemu se používá

Ambroxol AL patří do skupiny expektorancií a mukolytik (léky usnadňující vykašlávání). Přípravek Ambroxol AL se užívá při akutních a chronických zánětlivých a infekčních onemocněních horních i dolních dýchacích cest. Jedná se např. o akutní a opakované záněty průdušek, hrtanu a průdušnice, rýmu a záněty nosohltanu (a související záněty středouší a vedlejších dutin nosních), a dále o chronická onemocnění jako např. chronická bronchitida a chronická obstrukční plicní nemoc.

Pacienti trpící chronickým onemocněním dýchacího ústrojí mohou dlouhodobě přípravek užívat jen po poradě s lékařem.

Akutní onemocnění jsou na počátku obvykle doprovázena suchým dráždivým kašlem, případně ještě pocitem pálení na hrudi u zánětu průdušek a chrapotem u zánětu hrtanu. V dalším průběhu dochází k tvorbě vazkého hlenu a postupnému vykašlávání. U chronických stavů mohou být oba druhy kašle –suchý dráždivý kašel i vlhký typ kašle s vykašláváním hlenu.

Ambroxol-hydrochlorid, léčivá látka přípravku, zvyšuje v dýchacích cestách sekreci hlenu, tvorbu plicního surfaktantu (látka pokrývající vnitřní stěny plicních sklípků) a stimuluje činnost řasinek zajišťující posun hlenu. Tyto účinky mají za následek vydatnější zkapalnění, lepší transport a vylučování hlenu (mukociliární clearance), čímž dochází k usnadnění vykašlávání a zmírnění kašle.

Přípravek Ambroxol AL je určen pro dospělé.

Pokud se do 5 dnů nebudete cítit lépe nebo pokud se Vám přitíží, musíte se poradit s lékařem.

Aktuální příbalový leták Ambroxol

Napsat komentář