Mucosolvan příbalový leták

Mucosolvan

Mucosolvan je obchodní název léčivého přípravku obsahujícího ambroxol jako účinnou látku. Ambroxol je expektorant, který se používá k léčbě a zmírnění příznaků akutních a chronických respiračních onemocnění, jako je nachlazení, bronchitida, chronická obstrukční plicní nemoc (COPD) nebo astma.

Ambroxol působí tak, že ředí a uvolňuje hlenu v dýchacích cestách, což usnadňuje jeho odkašlávání. Tím se snižuje přetížení dýchacích cest a usnadňuje se uvolňování hlenu.

Mucosolvan je dostupný ve formě sirupu, tablet, kapek nebo roztoku k inhalaci. Dávkování a režim užívání by měly být stanoveny a sledovány podle pokynů lékaře nebo příbalového letáku. Je důležité konzultovat s lékařem nebo farmaceutem před zahájením užívání Mucosolvanu, zejména pokud máte jiné zdravotní problémy nebo užíváte další léky, abyste minimalizovali riziko nežádoucích účinků a interakcí.

Dodržujte pokyny lékaře a nepřekračujte doporučenou dávku Mucosolvanu.

Příbalový leták

Co je Mucosolvan junior a k čemu se používá

Přípravek se užívá při akutních a chronických onemocněních dýchacího ústrojí. Jedná se např. o akutní a opakované záněty průdušek, hrtanu a průdušnice a dále o chronická onemocnění jako je např. chronická bronchitida (zánět průdušek) a chronická obstrukční plicní nemoc. Pacienti s akutním onemocněním dýchacího ústrojí mohou přípravek užívat bez porady s lékařem. Pacienti trpící chronickým onemocněním dýchacího ústrojí mohou dlouhodobě přípravek užívat jen po poradě s lékařem.

Akutní onemocnění jsou na počátku obvykle doprovázena suchým dráždivým kašlem, případně ještě pocitem pálení na hrudi u zánětu průdušek a chrapotem u zánětu hrtanu. V dalším průběhu dochází k tvorbě vazkého hlenu a postupnému vykašlávání. U chronických stavů mohou být oba druhy kašle – suchý dráždivý kašel i vlhký typ kašle s vykašláváním hlenu.

Ambroxol-hydrochlorid, léčivá látka přípravku Mucosolvan junior, zvyšuje v dýchacích cestách sekreci hlenu, tvorbu plicního surfaktantu (látka pokrývající vnitřní stěny plicních sklípků) a stimuluje činnost řasinek zajišťující transport hlenu. Tyto účinky mají za následek vydatnější zkapalnění, lepší transport a vylučování hlenu (mukociliární clearance), čímž dochází k usnadnění vykašlávání a zmírnění kašle. Sirup Mucosolvan junior je určen především pro děti do 12 let, mohou ho však užívat i dospívající a dospělí.

Pokud se do 5 dnů (u dětí během 3 dnů) nebudete cítit lépe nebo pokud se Vám přitíží, musíte se poradit s lékařem.

Aktuální příbalový leták Mucosolvan junior

Napsat komentář