Jak zpracovat rajčata okamžitě, ale i do zásoby

Rajčata jsou velmi univerzální plodiny, které můžete zpracovat a použít v mnoha různých pokrmech. Využít je můžete okamžitě, nebo zpracovat do zásoby k dalšímu využití. Zde je několik nápadů na zpracování rajčat.

Okamžité zpracování rajčat za čerstva

  • Čerstvá rajčata: Rajčata můžete samozřejmě konzumovat čerstvá. Stačí je opláchnout, nakrájet a přidat do salátů, sendvičů nebo jiných jídel. Můžete je také posypat solí a pepřem a konzumovat samotná.
  • Rajčatový salát: Nakrájejte rajčata, mozzarellu a čerstvou bazalku. Posypete olivovým olejem, balzamikovým octem, solí a pepřem. Tento jednoduchý italský salát Caprese je skvělý způsob, jak využít čerstvá rajčata.
  • Salsa: Můžete připravit čerstvou salsu nakrájením rajčat, cibule, papriky, koriandru, česneku, šťávy z limetky a přidáním soli a pepře. Tento dip je skvělý k tortillám nebo jako příloha k jiným mexickým jídlům.
  • Rajčatová omáčka: Na pánvi orestujte nasekanou cibuli a česnek, přidejte nakrájená rajčata a nechte dusit, dokud nezměknou a nevytvoří omáčku. Tuto omáčku můžete použít k těstovinám, pizzám nebo jiným jídlům.
  • Grilovaná rajčata: Položte rajčata na gril a nechte je grilovat, dokud nezačnou praskat. Můžete je podávat jako přílohu k hlavnímu jídlu.
  • Rajčatový džus: Rajčata můžete také rozmixovat a přecedit, abyste získali rajčatový džus. Tento džus můžete ochutit solí, pepřem a dalšími kořením dle chuti.

Před zpracováním rajčat je důležité je důkladně umýt, abyste odstranili případné zbytky pesticidů nebo špíny.

Zpracování rajčat do zásoby k dalšímu použití

  • Koncentrovaný rajčatový protlak: Rajčata se omyjí, odstraní se stopky a rozmačkají. Tato směs se pak vaří na nízkém ohni, dokud nezůstane hustá pasta. Tento protlak se pak může nalít do sterilizovaných sklenic a zavařit.
  • Rajčatové šťávy: Rajčata se omyjí, odstraní se stopky, rozmačkají a vaří. Směs se pak přecedí přes jemné síto nebo plátýnko, aby se odstranily pecky a kůže. Výsledná šťáva se pak může nalít do sterilizovaných lahví a zavařit.
  • Nakládaná rajčata: Celá rajčata se omyjí, odstraní se stopky a naloží se do sterilizovaných sklenic s kořením podle chuti (například česnek, bazalka, oregano). Sklenice se poté naplní horkou solankou (voda s přidanou solí) a zavaří se.
  • Rajčatový ketchup nebo omáčka: Rajčata se omyjí, odstraní se stopky a rozmačkají. Tato směs se pak vaří s dalšími přísadami, jako je cibule, česnek, ocet, cukr a koření, dokud nevznikne hustá omáčka. Omáčka se poté nalije do sterilizovaných lahví a zavaří se.

Při zpracování rajčat je důležité dodržovat bezpečnostní pokyny pro zavařování, aby se předešlo růstu bakterií nebo plísní. To zahrnuje použití čistých a sterilizovaných nádob a správné zavařování podle pokynů. Rajčata jsou nízkoacidické potraviny, takže je důležité přidat dostatek kyseliny (jako je ocet nebo citronová šťáva) při zavařování, aby se zabránilo růstu bakterií.

Napsat komentář