Stacyl příbalový leták

Stacyl

Stacyl obsahuje kyselinu acetylsalicylovou. Kyselina acetylsalicylová je léčivá látka, která je hlavní složkou mnoha léků proti bolesti, horečce a zánětu, včetně známého léku Aspirin. Tato látka patří do skupiny nesteroidních antirevmatik (NSAID) a její účinky jsou založeny na inhibici enzymů cyklooxygenáz, které jsou zodpovědné za produkci prostaglandinů, chemických látek podílejících se na procesech zánětu, bolesti a horečky v těle.

Kyselina acetylsalicylová se také používá v nízkých dávkách jako antiagregační lék k prevenci srdečních onemocnění a mrtvice. Inhibuje shlukování (agregaci) krevních destiček, což může pomoci zabránit vzniku krevních sraženin, které by mohly způsobit srdeční infarkt nebo mrtvici.

Přestože je kyselina acetylsalicylová obecně bezpečná pro většinu lidí, může způsobit některé nežádoucí účinky, včetně žaludečních problémů, jako je podráždění, krvácení nebo vředy. Dále by neměla být podávána dětem a teenagerům s příznaky chřipky nebo planých neštovic, protože to může zvýšit riziko vzniku Reyeova syndromu, vzácné, ale vážné nemoci. Vždy byste měli konzultovat použití tohoto léku se svým lékařem nebo lékárníkem.

Příbalový leták

Co je přípravek Stacyl a k čemu se používá

Přípravek Stacyl obsahuje kyselinu acetylsalicylovou, která v nízkých dávkách patří do skupiny léčiv zvaných protidestičkové látky (tlumí shlukování krevních destiček). Krevní destičky (trombocyty) jsou malá krevní tělíska, která způsobují, že se krev sráží a účastní se tak při vzniku trombózy (vzniku krevních sraženin v cévách). Když vznikne krevní sraženina (trombus) v tepně, zastaví průtok krve a přeruší přísun kyslíku. Pokud toto nastane v srdci, může to vyvolat srdeční infarkt (infarkt myokardu) nebo záchvat anginy pectoris; v mozku to může způsobit cévní mozkovou příhodu.

Přípravek Stacyl se užívá ke snížení rizika tvorby krevních sraženin a tím k předcházení dalších:

  • infarktů myokardu
  • cévních mozkových příhod
  • srdečních a cévních problémů u pacientů se stabilní nebo nestabilní anginou pectoris (typ záchvatovité bolesti na hrudi)

Přípravek Stacyl se užívá také k prevenci tvorby krevních sraženin po určitých typech srdečních operací k rozšíření a uvolnění krevních cév.

Tento léčivý přípravek není určen pro použití při akutních stavech. Používá se pouze jako preventivní léčba.

Aktuální příbalový leták Stacyl

Napsat komentář