Segedínský guláš recept + trocha historie

Segedínský guláš je tradiční maďarské jídlo, které se připravuje z vepřového masa, kysaného zelí a smetany. Zde je základní recept na Segedínský guláš a níže pak trochu historie o tomto guláši.

Ingredience

 • 500 g vepřového masa (plec, kýta nebo kýta bez kosti)
 • 500 g kysaného zelí
 • 1 velká cibule
 • 2 stroužky česneku
 • 2 lžíce sádla nebo oleje
 • 2 lžíce mleté papriky
 • 1 lžička majoránky
 • 200 ml zakysané smetany nebo kysaného mléka
 • sůl a pepř podle chuti
 • voda nebo vývar na podlití

Postup

 1. Vepřové maso nakrájejte na menší kostičky. Omyjte a osušte.
 2. Cibuli a česnek oloupejte a jemně nakrájejte.
 3. Na pánvi rozehřejte sádlo nebo olej a osmahněte na něm cibuli, dokud nezezlátne. Přidejte česnek a osmahněte ho krátce.
 4. Přidejte nakrájené vepřové maso a smažte ho, dokud nezezlátne ze všech stran.
 5. Přidejte mletou papriku, majoránku, sůl a pepř a promíchejte, aby se koření rovnoměrně rozložilo.
 6. Přidejte kysané zelí a promíchejte s masem.
 7. Přilijte vodu nebo vývar, aby maso a zelí byly přibližně z poloviny ponořené. Přidejte více tekutiny, pokud je potřeba.
 8. Zakryjte hrnec a vařte na mírném ohni asi 1,5 až 2 hodiny, dokud maso nezměkne a zelí zhoustne. Občas promíchejte a případně podle potřeby podlévejte vodou nebo vývarem.
 9. Před podáváním zamíchejte do guláše zakysanou smetanu nebo kysané mléko, aby se omáčka zjemnila a získala bohatší chuť.
 10. Podávejte Segedínský guláš s knedlíky, bramborami nebo chlebem.

Segedínský guláš je tradičně podáván jako hlavní jídlo. Můžete si přizpůsobit recept podle svých preferencí, například přidáním slaniny nebo bylinek.

Odkud se vzal Segedínský guláš

Segedínský, správněji Szegedínský guláš je tradiční maďarské jídlo, které je pojmenováno podle města Szeged v jihovýchodním Maďarsku. Přesný původ a historie tohoto jídla jsou poněkud nejasné, ale existují různé teorie o jeho vzniku.

Jedna z teorií říká, že Szegedínský guláš byl vytvořen na konci 19. století v Szegedu jako variace tradičního maďarského guláše. Na rozdíl od tradičního hovězího guláše byl Szegedínský guláš připravován s kysaným zelím a vepřovým masem, které byly běžné ingredience v této oblasti.

Další teorie tvrdí, že Szegedínský guláš vznikl, když maďarští kuchaři ve Szegedu kombinovali vepřové maso s kysaným zelím a dalšími přísadami, aby vytvořili chutnou a sytou pokrmovou kombinaci.

I když je přesná historie Szegedínského guláše nejasná, jedno je jisté – stalo se populárním jídlem nejen v Maďarsku, ale také v dalších zemích střední Evropy. Dnes je Szegedínský guláš známý svou bohatou chutí, pikantními kořeněními a výraznou kombinací kysaného zelí a vepřového masa.

Napsat komentář