Nadýchaný karlovarský knedlík – recept z 19. století

Karlovarský knedlík je tradiční česká příloha, která se často podává k omáčkám, jako je třeba svíčková, ale i rajská a jiné. S karlovarským knedlíkem získá talíř o level lepší vzhled.

Ingredience

 • 250 g hladké mouky
 • 250 g houskových kostek
 • 125 ml mléka
 • 2 vejce
 • 1 lžička soli
 • 1 lžička cukru
 • 1/2 lžičky prášku do pečiva
 • máslo na potření

Postup

 1. Houskové kostičky zalijte mlékem a nechte je chvíli odpočinout, aby se namočily.
 2. Ve větší míse smíchejte mouku, sůl, cukr a prášek do pečiva.
 3. Přidejte namočené houskové kostičky s mlékem a také vejce. Vše důkladně promíchejte, dokud nevznikne hladké těsto.
 4. Přikryjte misku utěrkou nebo fólií a nechte těsto odpočinout asi 30 minut.
 5. V hrnci s osolenou vroucí vodou vytvořte knedlíkové šišky. Buď můžete vytvarovat menší knedlíky velikosti šišky, nebo vytvořit větší válec, který pak před rozkrojením na porce nakrájíte.
 6. Knedlíky vařte ve vroucí vodě asi 15 až 20 minut, dokud nevyplavou na hladinu.
 7. Hotové karlovarské knedlíky vyjměte z vody, nechte je okapat a nakrájejte na plátky.
 8. Před podáváním knedlíky potřete rozpuštěným máslem.

Karlovarský knedlík je vynikající přílohou k různým masovým pokrmům. Jeho lehká a vzdušná textura jej dělá vhodným doplňkem pro absorbování omáček a šťáv z mas. Zde je několik pokrmů, ke kterým se Karlovarský knedlík hodí:

 • Svíčková omáčka je tradiční český pokrm, který se podává s knedlíkem. Karlovarský knedlík je ideální pro absorbování bohaté svíčkové omáčky, která je připravena z hovězího masa, zeleniny a smetany.
 • Karlovarský knedlík je vynikajícím doplňkem ke smaženému nebo pečenému masu, jako je kuře, krůta nebo vepřové maso. Dobře se kombinuje s omáčkami nebo dušenou zeleninou.
 • Klasický český guláš je bohatý a silně aromatický. Karlovarský knedlík je skvělým společníkem pro tento hustý a kořeněný hovězí guláš.
 • Pokud si připravujete grilovaná vepřová žebírka, Karlovarský knedlík bude skvělým doplňkem. Jeho lehkost a chuť se budou skvěle doplňovat s bohatým a sladkým grilovacím omáčkou.
 • Karlovarský knedlík může být také skvělým doplňkem k pečeným rybím pokrmům, jako je například pečený losos nebo treska.

Karlovarský knedlík je však také skvělý samotný, jako lahodná pochoutka se šlehačkou nebo ovocnou omáčkou. Je to všestranná příloha, která se hodí k různým chutím a pokrmům.

Historie tradičního karlovarského knedlíku

Karlovarský knedlík se tradičně podává s omáčkou, například s masovou omáčkou, hovězím vývarem nebo smetanovou omáčkou. Můžete ho také podávat s dušeným zelím nebo sázenými vejci.

Karlovarský knedlík je tradiční české jídlo, které svůj název získalo podle lázeňského města Karlovy Vary. Historie knedlíku sahá až do 19. století, kdy byl připravován v této oblasti. Existuje několik teorií o jeho původu.

Podle jedné teorie byl Karlovarský knedlík vytvořen v Karlových Varech jako variace na tradiční houskový knedlík. Místo klasických houskových stroužků byly použity suché plátky houskového chleba namočené v mléce. Tím se získal jemnější a vzdušnější knedlík.

Další teorie uvádí, že Karlovarský knedlík vznikl díky vlivu německé kuchyně, která byla ve městě silně přítomná. Německá kuchyně je známá svými knedlíky, a tak se předpokládá, že knedlík byl inspirován právě těmito tradicemi.

Karlovarský knedlík se rychle stal oblíbeným jídlem nejen v Karlových Varech, ale i v dalších částech Čech. Dnes je oblíbeným doplňkem k různým masovým pokrmům a často se podává s omáčkou.

I když přesný původ Karlovarského knedlíku není jednoznačně doložen, jeho chuť a tradice se staly pevnou součástí české kuchyně.

Napsat komentář