Ortanol příbalový leták

Ortanol

Ortanol je obchodní název pro léčivou látku omeprazol. Omeprazol patří do skupiny léků nazývaných inhibitory protonové pumpy (IPP), které snižují množství kyseliny žaludeční produkované žaludečními buňkami. Je často používán k léčbě žaludečních vředů, dvanáctníkových vředů, refluxní choroby jícnu a dalších stavů spojených s přílišnou kyselinou žaludeční.

Omeprazol funguje tím, že blokuje enzym nazývaný H+/K+-ATPáza, který je zodpovědný za produkci kyseliny žaludeční. Tím snižuje kyselost žaludeční šťávy a pomáhá hojit vředy a zmírňovat příznaky refluxní choroby.

Dávkování a přesný režim užívání omeprazolu by měl být stanoven lékařem na základě individuálních potřeb a zdravotního stavu pacienta. Obvykle se užívá jednou denně ráno před jídlem nebo podle doporučení lékaře.

Jako u každého léku, i omeprazol může mít vedlejší účinky, včetně bolesti hlavy, nevolnosti, průjmu a změn v hladině minerálů v těle. Je důležité konzultovat s lékařem nebo farmaceutem, pokud máte konkrétní otázky nebo obavy ohledně užívání omeprazolu.

Příbalový leták

Co je přípravek Ortanol a k čemu se používá

Přípravek Ortanol obsahuje léčivou látku omeprazol. Omeprazol patří do skupiny léků nazývaných “inhibitory protonové pumpy”. Tyto léky účinkují tím, že snižují množství kyseliny produkované ve Vašem žaludku.

Přípravek Ortanol se používá k léčbě následujících stavů:

Dospělí

  • refluxní choroby jícnu (GORD). Při této chorobě uniká kyselina do jícnu (trubice, která spojuje ústa a žaludek) a vyvolává pálení žáhy, bolest a zánět.
  • vředů v horní části tenkého střeva (duodenální vředy) a vředů v žaludku (žaludeční vředy).
  • vředů infikovaných bakterií nazývanou Helicobacter pylori. V tomto případě Vám může Váš lékař předepsat rovněž antibiotika k léčbě infekce a hojení vředu.
  • vředů způsobených užíváním léčiv nazývaných nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Přípravek Ortanol lze také užívat k předcházení vzniku vředů při léčbě NSAID.
  • nadměrné tvorby žaludeční kyseliny v žaludku způsobené nádorem slinivky břišní (Zollinger-Ellisonův syndrom).

Děti a dospívající

Děti starší 1 roku věku a s tělesnou hmotností vyšší než 10 kg

  • refluxní choroby jícnu (GORD). Při této chorobě uniká kyselina ze žaludku zpět do jícnu (trubice, která spojuje ústa a žaludek) a vyvolává bolest, zánět a pálení žáhy. U dětí mohou symptomy zahrnovat i návrat žaludečního obsahu do úst (regurgitace), nevolnost (zvracení) a pomalé přibývání na váze.

Děti starší 4 let věku a dospívající

  • vředů infikovaných bakterií Helicobacter pylori. Pokud Vaše dítě tuto chorobu má, může mu lékař rovněž předepsat antibiotika k léčbě infekce a hojení vředu.

Aktuální příbalový leták Ortanol

Napsat komentář