Čerstvý listový špenát – recept

Listový špenát je vynikající zelenina plná živin, kterou lze použít ve mnoha pokrmech. Zde je jednoduchý recept na přípravu čerstvého listového špenátu.

Ingredience

 • 500 g čerstvého listového špenátu
 • 2 stroužky česneku (nasekané)
 • 2 lžíce olivového oleje
 • Šťáva z 1/2 citronu
 • Sůl a pepř podle chuti

Postup

 1. Omyjte listový špenát důkladně pod tekoucí vodou, odstraňte případné nečistoty a hrubé stonky. Listy můžete následně nasekat na menší kusy.
 2. Rozehřejte olivový olej na pánvi a přidejte nasekaný česnek. Smažte ho na středním ohni asi 1 až 2 minuty, dokud nezačne vonět.
 3. Přidejte nasekaný listový špenát na pánvi a promíchejte, aby se česnek rozložil mezi listy špenátu. Vařte špenát na středním ohni asi 3 až 4 minuty, dokud se nezmenší a nezvadne.
 4. Pokud chcete špenát dochutit citronovou šťávou, přidejte ji do pánve. Přidejte také sůl a pepř podle chuti. Míchejte špenát, dokud se všechny přísady dobře nespojí.
 5. Po 1 až 2 minutách vaření je špenát hotový. Měl by být změklý, ale stále jasně zelený.
 6. Ochutnejte špenát a případně přidejte další sůl, pepř nebo citronovou šťávu podle svého gusta.
 7. Hotový listový špenát můžete podávat jako přílohu k různým masovým nebo rybím pokrmům. Je také skvělým doplňkem do těstovin nebo jako součást vegetariánských jídel.

Tento recept je základem pro přípravu listového špenátu, ale můžete ho upravit dle svých preferencí. Můžete přidat další koření, jako je muškátový oříšek nebo chilli, nebo přidat nasekanou cibuli nebo rajčata pro větší pestrost.

Napsat komentář