Metformin příbalový leták

Metformin

Metformin je léčivý přípravek používaný k léčbě cukrovky typu 2. Je to perorální antidiabetikum, které pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi tím, že zlepšuje účinnost inzulinu a snižuje produkci glukózy v játrech. Metformin také může mít další pozitivní účinky, jako je snižování hladiny triglyceridů a LDL cholesterolu, a má vliv na metabolické procesy v těle.

Dávkování a užívání metforminu by mělo být v souladu s pokyny a doporučeními lékaře. Je důležité dodržovat předepsanou dávku a užívat lék pravidelně podle pokynů. Před zahájením užívání metforminu nebo jakéhokoli jiného léku je vždy vhodné konzultovat se svým lékařem, který vám poskytne správné informace a přizpůsobí léčbu vašim individuálním potřebám.

Příbalový leták

Co je přípravek Metformin Sandoz a k čemu se používá

Přípravek Metformin Sandoz obsahuje metformin, lék k léčbě cukrovky. Patří do skupiny léků nazývaných biguanidy. Inzulín je hormon je produkovaný ve slinivce břišní, díky kterému Vaše tělo využívá glukózu (cukr) z krve. Vaše tělo používá glukózu k výrobě energie nebo ji skladuje k pozdějšímu použití.

Pokud trpíte cukrovkou, Vaše slinivka nevytváří dostatek inzulínu nebo Vaše tělo není schopno vytvořený inzulín náležitě využít. To vede k vysoké hladině cukru ve Vaší krvi. Metformin Sandoz pomáhá snížit hladinu krevního cukru co nejblíže normální úrovni.

Pokud jste dospělá osoba s nadváhou, pomůže Vám dlouhodobé užívání přípravku Metformin Sandoz snížit riziko komplikací souvisejících s cukrovkou. Užívání přípravku Metformin Sandoz je spojeno se stabilní tělesnou hmotností, nebo s jejím mírným úbytkem.

Metformin Sandoz je užíván k léčbě pacientů trpících diabetem 2. typu (také nazývaný cukrovka nezávislá na inzulínu), pokud se samotná dieta a fyzické cvičení ukázaly jako nedostatečné pro kontrolu Vaší hladiny krevního cukru. Používá se především u pacientů s nadváhou.

Dospělí mohou užívat Metformin Sandoz samostatně nebo společně s dalšími léky k léčbě cukrovky (léky užívané perorálně – ústy, nebo inzulín).

Děti od 10 let a dospívající mohou užívat Metformin Sandoz samostatně nebo společně s inzulínem.

Aktuální příbalový leták Metformin

  1. Metformin Sandoz 500, 850 mg potahované tablety (metformini hydrochloridum): https://prehledy.sukl.cz/prehledy/v1/dokumenty/22956

Napsat komentář