Muffiny – základní recept + tipy na varianty a muffinové formy

Tady máte základní recept na muffiny, ze kterého můžete jednoduchou modifikací udělat například čokoládové, ovocné, nebo třeba ořechové muffiny. Stačí přidat konkrétní ingredienci navíc.

Ingredience

 • 250 g hladké mouky
 • 2 lžičky prášku do pečiva
 • špetka soli
 • 100 g cukru
 • 2 vejce
 • 120 ml mléka
 • 80 ml oleje (např. slunečnicového)
 • 1 lžička vanilkového extraktu (nebo vanilkového cukru)
 • příchutě nebo přísady dle vlastního výběru (např. čokoládové kousky, ovoce, ořechy)

Postup

 1. Troubu předehřejte na 180 °C a připravte si formy na muffiny, které vystelete papírovými košíčky nebo je vymažte máslem. Můžete použít případně také silikonové formy.
 2. Ve velké misce smíchejte mouku, prášek do pečiva, sůl a cukr.
 3. V jiné misce rozšlehejte vejce, přidejte mléko, olej a vanilkový extrakt. Dobře promíchejte.
 4. Postupně přidejte mokré ingredience do mísy se suchými ingrediencemi a míchejte, dokud nedostanete hladké těsto bez hrudek. Mělo by být hustší, přitom ale stále tekuté.
 5. Přidejte příchutě nebo přísady dle svého výběru, například čokoládové kousky, ovoce, ořechy apod. Dobře promíchejte, aby byly ingredience rovnoměrně rozložené v těstě.
 6. Plňte formy na muffiny těstem zhruba do 2/3 jejich výšky, abyste získali dostatečný prostor pro vykynutí.
 7. Pečte muffiny v předehřáté troubě přibližně 20 až 25 minut nebo dokud nejsou zlatavé a pevné na dotek. Můžete vyzkoušet špejlí, zda uvnitř nezůstává syrové těsto.
 8. Po vytažení z trouby nechte muffiny vychladnout například na mřížce.
 9. Podávejte muffiny ještě teplé nebo úplně vychladlé podle svého přání.

Tento základní recept na muffiny můžete dle svého gusta upravovat. Můžete přidat různé přísady, jako jsou ovoce, čokoládové kousky, ořechy, skořici, citronovou kůru, jogurt nebo ovocné pyré. Kreativita nemá meze a záleží jen a jen na vás.

Inspirace na různé varianty muffinů

Existuje mnoho variant muffinů, které můžete vyzkoušet podle svého gusta. Zde je několik nápadů na různé varianty muffinů.

 • Čokoládové muffiny: Přidejte do těsta čokoládové kousky nebo kakao prášek pro intenzivní čokoládovou chuť. Můžete také na vrchol muffinů přidat čokoládový polev nebo čokoládový krém.
 • Ovocné muffiny: Přidejte do těsta čerstvé nebo mražené ovoce dle svého výběru, jako jsou maliny, borůvky, jahody, meruňky nebo hrušky. Ovoce můžete také dát do těsta jako náplň. Posypte muffiny ovocným cukrem nebo podávejte s ovocným pyré.
 • Ořechové muffiny: Přidejte do těsta drcené ořechy, jako jsou lískové ořechy, mandle nebo vlašské ořechy. Můžete také na vrchol muffinů přidat ořechy pro křupavou texturu.
 • Křehké muffiny: Přidejte do těsta křehké přísady, jako je kukuřičná mouka, ovesné vločky, strouhaný kokos nebo krupice. Tímto způsobem získáte muffiny s různou texturou a chutí.
 • Kořeněné muffiny: Přidejte do těsta koření, jako je skořice, hřebíček, zázvor, muškátový oříšek nebo směs perníkových koření. Tímto způsobem získáte muffiny s bohatou a aromatickou chutí.
 • Citrusové muffiny: Přidejte do těsta citrónovou nebo pomerančovou kůru, šťávu nebo olej pro osvěžující citrusovou chuť. Můžete také na vrchol muffinů přidat citronovou nebo pomerančovou glazuru.

To jsou jen některé varianty muffinů, které si můžete vyzkoušet. Experimentujte s různými přísadami a kombinacemi, abyste vytvořili muffiny dle svých představ a chuti.

Formy na muffiny, které můžete použít

Existuje několik druhů forem na muffiny, které můžete použít při jejich pečení. Zde jsou nejběžnější formy na muffiny.

 • Silikonové formy: Silikonové formy jsou velmi populární, protože jsou flexibilní, snadno se odlepí od muffinu a jsou snadno čistitelné. Mohou být opakovaně používány a jsou k dispozici v různých tvarech a velikostech.
 • Kovové formy s nepřilnavým povrchem: Kovové formy s nepřilnavým povrchem jsou vyrobené z plechu s vrstvou, která zabraňuje přilnutí muffinu ke formě. Tyto formy jsou trvanlivé, snadno se čistí a mají obvykle 12 otvorů pro muffiny.
 • Papírové košíčky: Papírové košíčky jsou jednoduchým a cenově dostupným řešením pro pečení muffinů. Stačí je umístit do formy na muffiny a naplnit těstem. Po upečení se jednoduše odstraní. Papírové košíčky jsou k dispozici v různých vzorech a designech.
 • Kovové formy bez nepřilnavého povrchu: Kovové formy bez nepřilnavého povrchu jsou tradiční formy na muffiny. Před použitím je třeba formu vymazat máslem nebo posypat moukou, aby se muffiny nelepily. Tyto formy jsou pevné a odolné, ale vyžadují trochu péče při čištění.

Při výběru forem na muffiny záleží na vašich preferencích a požadavcích. Každý typ formy má své výhody a nevýhody, takže je dobré vyzkoušet různé varianty a najít tu, která vám nejvíce vyhovuje. Rozdíly jsou také ve velikosti. Někdo preferuje větší muffiny, ale jindy zase mohou být výhodnější mini muffiny.

Napsat komentář