Botox příbalový leták

Botox

Botox je obchodní název pro léčivou látku nazývanou botulinum toxin typu A. Jedná se o přírodní bílkovinu produkovanou bakterií Clostridium botulinum. Botox je známý zejména pro své kosmetické a lékařské využití.

V kosmetickém smyslu je Botox často používán k redukci vrásek a jemných linek v obličeji. Působí tak, že blokuje nervové signály do svalů, což způsobuje dočasné uvolnění svalového napětí. Tím se snižuje pohyb svalů, které způsobují vrásky, a napomáhá vyhlazování pokožky.

V lékařském smyslu se Botox používá k léčbě různých stavů a onemocnění. Patří sem například migréna, nadměrné pocení (hyperhidróza), svalové křeče, urinární inkontinence, blefarospasmus (nekontrolované křeče očních víček) a další.

Botox se obvykle podává injekčně do konkrétních oblastí těla. Dávkování a frekvence aplikace závisí na specifickém použití a individuálních potřebách pacienta. Je důležité, aby Botox byl podáván pod dohledem kvalifikovaného lékaře s odpovídajícím výcvikem v ošetřování Botoxem.

Je důležité si uvědomit, že Botox je předepsán pouze pro konkrétní léčebné účely a měl by být podán a sledován lékařem. Samoúčelové používání Botoxu bez konzultace s lékařem se nedoporučuje.

Příbalový leták

Co je BOTOX a k čemu se používá

BOTOX je přípravek uvolňující svaly, který se používá k léčbě různých stavů. Léčivou látkou je botulotoxin typ A a aplikuje se injekčně buď do svalů, do stěny močového měchýře nebo hluboko pod kůži. Účinek spočívá v částečné blokádě přenosu nervových impulsů do svalů, do kterých byl BOTOX injekčně podán, což způsobí, že se tyto svaly přestanou nadměrně stahovat. Při injekční aplikaci do kůže působí BOTOX na potní žlázy a omezuje tak produkci potu.

Po aplikaci injekce do stěny močového měchýře působí BOTOX na svalovinu močového měchýře a snižuje únik moči (močovou inkontinenci).

V případě chronické migrény blokuje BOTOX bolestivé signály, které nepřímo zamezují vývoji migrény.

1) BOTOX může být injikován přímo do svalů, a může být použit k léčbě následujících stavů:

  • trvalých spasmů svalů kotníku a nohy u dětí starších dvou let, které trpí mozkovou obrnou a které jsou schopné chodit. BOTOX se používá na podporu rehabilitační léčby;
  • trvalých spasmů zápěstí a ruky u dospělých pacientů po mozkové mrtvici;
  • trvalých spasmů kotníku a nohy u dospělých pacientů po mozkové mrtvici;
  • trvalých spasmů očních víček a obličeje u dospělých pacientů (spasmus = svalová křeč, nadměrný stah svalu);
  • trvalých spasmů krku a ramen u dospělých pacientů.

2) BOTOX se používá k prevenci bolesti hlavy u dospělých s chronickou migrénou (bolesti hlavy nejméně 15 dní v měsíci, z toho je nejméně 8 dní s migrénou).

3) BOTOX při injekci do močového měchýře ovlivňuje svaly močového měchýře a snižuje únik moči (inkontinence moči) a používá se u dospělých k léčbě následujících stavů:

  • hyperaktivního močového měchýře s únikem moči, s náhlým nutkáním močit a s potřebou močit častěji, než je obvyklé, když jiné léky (tzv. anticholinergika) neměly léčebný efekt;
  • úniku moči kvůli problémům s močovým měchýřem spojeným s poraněním míchy nebo roztroušenou sklerózou.

4) Nadměrné pocení podpaží, které rušivě ovlivňuje každodenní činnost a u kterého nebyla jiná léčba úspěšná.

5) BOTOX se používá k dočasnému zlepšení vzhledu:

  • svislých vrásek mezi obočím, které jsou patrné při maximálním zamračení a/nebo,
  • vějířkovitých vrásek kolem očí, patrných při širokém úsměvu a/nebo,
  • vrásek na čele, patrných při maximálním zvednutí obočí, pokud má závažnost vrásek na obličeji důležitý psychologický dopad na dospělého pacienta.

Aktuální příbalový leták Botox

Napsat komentář