Domácí bresaola – recept z Itálie

Bresaola je italský pršut, úžasná delikatesa, která se vyrábí sušením hovězího masa a následně krájí na tenké plátky. Tady máte základní recept na přípravu domácí bresaoly. Jedinou nevýhodou je delší proces marinování a sušení, ale stojí to za to.

Ingredience

 • 500 g vysokého hovězího masa (např. roštěnka)
 • 2 lžíce soli
 • 1 lžíce cukru
 • 1 lžíce černého pepře
 • 1 lžička sušeného rozmarýnu
 • 1 lžička sušeného tymiánu
 • 2 stroužky česneku, jemně nasekané

Postup

 1. Nezapomeňte, že příprava bresaoly vyžaduje určitý čas, protože maso musí být vysušeno. Začněte tím, že si připravíte kořenící směs. Ve směsi smíchejte sůl, cukr, černý pepř, sušený rozmarýn, sušený tymián a jemně nasekané stroužky česneku.
 2. Hovězí maso omyjte a osušte. Následně ho položte na pracovní plochu a obalte ho do kořenící směsi z každé strany. Dobře vtírejte směs do masa, aby se dostala do všech míst.
 3. Uložte maso do plastového sáčku nebo obalte pevně v potravinářské fólii. Dejte do lednice a nechte marinovat minimálně 7 dní, ideálně však až 2 týdny. Během této doby se kořenící směs dostane do masa a začne se vysoušet.
 4. Po uplynutí marinační doby vyjměte maso z lednice a pečlivě odstraňte všechny kořenící směsi. Maso opláchněte studenou vodou a nechte ho několik minut odpočinout, aby se přizpůsobilo teplotě místnosti.
 5. Nyní je čas začít s vysoušením masa. Obalte maso v gáze nebo v potravinářské fólii a zavěste ho na chladném, suchém a dobře větraném místě. Ideální teplota pro vysoušení je kolem 12 až 15 °C. Nechte maso viset alespoň 3 až 4 týdny, než dosáhne požadované konzistence.
 6. Po uplynutí vysoušecí doby můžete bresaolu rozkrojit na tenké plátky a podávat. Můžete ji konzumovat samotnou, jako součást studeného talíře nebo přidat do salátů či sendvičů.

Tento recept je základem pro přípravu bresaoly. Můžete si ho přizpůsobit svým chuťovým preferencím přidáním dalších bylinek nebo koření. Nezapomeňte však, že při přípravě sušených mas je důležité dodržovat hygienické zásady a dbát na správnou teplotu a čas sušení.

Napsat komentář