Dexamed příbalový leták

Dexamed

Dexamed je léčivý přípravek obsahující účinnou látku dexamethason-dihydrogenfosfát. Dexamethason je kortikosteroidní lék, který se používá k léčbě různých zánětlivých a alergických stavů.

Dexamed se používá k potlačení zánětu a snížení příznaků spojených s různými podmínkami, jako jsou alergie, astma, kožní problémy, zánětlivá onemocnění, autoimunitní choroby a další. Může se podávat orálně ve formě tablet nebo injekčně pod dohledem zdravotnického personálu.

Dávkování a způsob použití Dexamedu se liší v závislosti na konkrétní diagnóze, závažnosti onemocnění a individuálních potřebách pacienta. Je důležité dodržovat přesné pokyny od lékaře a nedostatečně nepřerušovat léčbu.

Dexamed může mít některé vedlejší účinky, včetně zvýšeného rizika infekcí, změn nálad, zvýšení krevního tlaku, zvýšení hladiny cukru v krvi a dalších. Je důležité konzultovat s lékařem před zahájením léčby Dexamedem a informovat ho o vaší plné lékařské historii a současném stavu.

Toto je obecný přehled Dexamedu. Pro přesnější informace a pokyny je vždy nejlepší se poradit se svým lékařem nebo lékárníkem.

Příbalový leták

Co je DEXAMED a k čemu se používá

Dexamethason je syntetický glukokortikoid (hormon kůry nadledvin) s účinkem na metabolismus, rovnováhu elektrolytů a na tkáňové funkce.

DEXAMED se používá u onemocnění, která vyžadují léčbu glukokortikoidy. V závislosti na povaze a závažnosti se tato onemocnění rozdělují takto:

Systémová (celková) aplikace

 • Edém mozku způsobený mozkovým nádorem, neurochirurgické operace, mozkový absces (dutina vzniklá zánětem a vyplněná hnisem), bakteriální meningitida (zánět mozkových blan)
 • Šokový stav po vážném zranění, k prevenci syndromu dechové tísně (šoková plíce)
 • Těžký astmatický záchvat
 • Počáteční léčba rozsáhlých akutních závažných kožních onemocnění, jako je erytrodermie (postižení kůže na celém povrchu těla), pemphigus vulgaris (kožní onemocnění s tvorbou puchýřů) a akutní ekzém
 • Léčba celkových revmatických onemocnění (revmatických onemocnění, která postihují vnitřní orgány), jako je systémový lupus erythematodes (závažné autoimunitní onemocnění s postižením více orgánů, např. kůže, kloubů, ledvin, krevních buněk nebo nervového systému)
 • Aktivní revmatoidní artritida (zánět kloubu) se závažným zhoršujícím se stavem, např. forma vedoucí k rychlé destrukci kloubů a/nebo s projevy mimokloubního postižení
 • Závažná infekční onemocnění doprovázená stavy podobajícími se otravě (např. tuberkulóza, tyfus, brucelóza) pouze jako přídavná léčba k souběžné antiinfekční terapii
 • Podpůrná léčba zhoubných nádorů
 • Prevence a léčba zvracení po operacích nebo při léčbě cytostatiky (léky k léčbě zhoubných nádorů)
 • K léčbě onemocnění koronavirem (COVID-19) u dospělých a dospívajících pacientů (nad 12 let a nad 40 kg tělesné hmotnosti), kteří mají dýchací potíže a potřebují doplňkovou léčbu kyslíkem.

Lokální aplikace

 • Injekce do kloubů: přetrvávající zánět v jednom nebo několika kloubech po léčbě chronických zánětlivých onemocnění kloubů, aktivovaná artróza, akutní formy humeroscapulární periarthropatie (onemocnění ramenního kloubu a měkkých tkání v jeho okolí vedoucí k bolestivému omezení pohybu)
 • Infiltrace (injekční podání léku DEXAMED do místa postižení), je-li přísně indikována: nebakteriální tendovaginitida (zánět šlachy a jejího pouzdra) a burzitida (zánět kloubního váčku), periartropatie (nezánětlivé degenerativní onemocnění tkání v okolí kloubu), inzerční tendopatie (onemocnění šlachy, vznikající z přetížení, vlivem mikrotraumat nebo poruch prokrvení)

Aktuální příbalový leták Dexamed

Napsat komentář