Euphyllin příbalový leták

Euphyllin

Euphyllin je obchodní název pro léčivou látku aminofylin, která patří do skupiny léků nazývaných methylxantiny. Jedná se o bronchodilatační lék, který se používá k léčbě onemocnění dýchacích cest, zejména astmatu a chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN).

Euphyllin působí na svaly hladkého svalstva v dýchacích cestách, uvolňuje jejich napětí a rozšiřuje průdušky, čímž usnadňuje proudění vzduchu a zlepšuje dýchání. Tím pomáhá snižovat příznaky jako dušnost, kašel a svíravý pocit na hrudi.

Přesné dávkování a podávání Euphyllinu určuje lékař v závislosti na závažnosti a individuálních potřebách pacienta. Léčbu je důležité sledovat a dodržovat pokyny lékaře nebo přiloženého příbalového letáku. Vedlejší účinky Euphyllinu mohou zahrnovat neklid, bušení srdce, podrážděnost a trávicí potíže. Je důležité se poradit s lékařem nebo farmaceutem ohledně správného užívání a možných nežádoucích účinků.

Příbalový leták

Co je Euphyllin CR N a k čemu se používá

Euphyllin CR N je přípravek s postupným uvolňováním léčivé látky – tím je dosaženo prodlouženého účinku. Theofylin uvolňuje hladkou svalovinu dolních dýchacích cest a rozšiřuje průdušky, dále stabilizuje a omezuje zánětlivé procesy v dýchacích cestách.

Euphyllin CR N se používá k léčbě a prevenci stavů dušnosti podmíněných zúžením dýchacích cest (bronchokonstrikce, edémy, zánět), jako je bronchiální astma, chronický zánět plic a rozedma plic. Přípravky s prodlouženým uvolňováním theofylinu, ke kterým patří Euphyllin CR N, nejsou vhodné k léčbě status asthmaticus (těžký astmatický záchvat) nebo akutního bronchospasmu (náhlý záchvat dušnosti na podkladě zúžení průdušek).

Euphyllin CR N nesmí být podáván jako lék první volby k léčbě astmatu u dětí.

Přípravek mohou užívat dospělí, mladiství a děti od 6 roků.

Aktuální příbalový leták Euphyllin

Napsat komentář