Fortecortin příbalový leták

Fortecortin

Fortecortin je obchodní název léčivého přípravku obsahujícího účinnou látku dexamethason. Dexamethason patří do skupiny kortikosteroidů, které jsou syntetickými verzemi hormonů produkovaných přirozeně v těle.

Fortecortin (dexamethason) se často používá k léčbě různých stavů, včetně zánětů, alergií, autoimunitních onemocnění, astmatu, revmatoidní artritidy a dalších zánětlivých stavů. Má protizánětlivé, imunosupresivní a anti-alergické účinky.

Dávkování Fortecortinu (dexamethasonu) se stanovuje individuálně lékařem v závislosti na konkrétním stavu pacienta, závažnosti příznaků a individuálních potřebách. Je důležité dodržovat předepsanou dávku a pokyny lékaře. Fortecortin (dexamethason) je dostupný ve formě tablet, injekčního roztoku, krémů nebo očních kapének, v závislosti na indikaci.

Při užívání Fortecortinu (dexamethasonu) se mohou vyskytnout některé vedlejší účinky, včetně zvýšeného rizika infekcí, zvýšeného krevního tlaku, zvýšené hladiny cukru v krvi, nespavosti, nárůstu hmotnosti, zvýšeného pocení, oslabení svalů a dalších. Je důležité pravidelně navštěvovat lékaře a diskutovat o příznacích nebo nežádoucích účincích během léčby.

Nepřerušujte užívání Fortecortinu (dexamethasonu) bez konzultace s lékařem, protože náhlé vysazení kortikosteroidů může mít nepříjemné následky. Při dlouhodobém užívání Fortecortinu (dexamethasonu) je třeba postupně snižovat dávku pod dohledem lékaře.

Je důležité mít na paměti, že tyto informace slouží pouze jako orientační a doporučuji se poradit se svým lékařem nebo farmaceutem pro přesné pokyny týkající se užívání Fortecortinu (dexamethasonu) v souladu se specifickými potřebami a zdravotním stavem.

Příbalový leták

Co je přípravek Fortecortin a k čemu se používá

Přípravek Fortecortin obsahuje léčivou látku dexamethason, což je syntetický glukokortikoid (hormon přirozeně vytvářený v nadledvinách), který patří do skupiny kortikosteroidů. Fortecortin je určen k léčbě revmatických onemocnění, jako jsou revmatoidní artritida, Stillova nemoc, seronegativní spondartritida (psoriatická, Reiterův syndrom, reaktivní artritida), revmatická horečka, akutní záchvat dny; difúzních onemocnění pojiva: systémový lupus erythematodes, polymyositis, dermatomyositis, periarteriitis nodosa, arteriitis obliterans, arteriitis temporalis, polymyalgia rheumatica, některých forem sklerodermie, Sjögrenova syndromu; u těžkých forem alergických reakcí:

  • lékové alergie, akutní exacerbace astma bronchiale (průduškové astma), angioneurotický Quinckeho edém, Henoch-Schönleinova hemoragická kapilarotoxikóza, těžké alergické reakce po pokousání hmyzem a uštknutí jedovatými hady, těžká akutní i chronická alergická a zánětlivá onemocnění v oblasti ORL, onemocnění oka a jeho žláz;
  • u těžkých kožních chorob: kontaktní dermatitida, těžké formy lupénky, exfoliativní dermatitida, erythema exsudativum multiforme, pemphigus vulgaris, impetigo herpetiforme, mycosis fungoides, erytrodermie, generalizované neurodermatitidy aj.;
  • u těžkých hematologických (krevních) onemocnění: dřeňové útlumy, autoimunní trombocytopenie a hemolytická anémie; u maligních (zhoubných) onemocnění: lymfatická leukemie, lymfomy.

Dexamethason se používá jako pomocná léčba při zevním ozáření a aplikaci cytostatik s výrazným antiemetickým účinkem, pro zmírnění obtíží u inoperabilních nádorů; u některých onemocnění trávicího ústrojí: ileitis terminalis Crohn, colitis ulcerosa, autoimunní formy chronického zánětu jater; u nefrotického syndromu způsobeného lipoidní nefrózou, kolagenózou či alergickými nefritidami; v pneumologii u některých pacientů s pokročilou chronickou obstrukční chorobou bronchopulmonální, plicní sarkoidózou, plicní vaskulitidou, alergických alveolitid, idiopatickou intersticiální fibrózou; v endokrinologii u těžkých forem subakutní tyreoiditidy (zánětu štítné žlázy) De Quervainova typu, endokrinní oftalmopatie; u sterility z imunologických příčin; u imunoalteračních a některých zánětlivých onemocnění v neurologii: myastehnia gravis, sclerosis multiplex (roztroušená skleróza), syndrom Guillainův-Barrého, intraokulární neuritida, periferní paréza n. facialis (obrna lícního nervu).

U těchto onemocnění mohou přípravek užívat dospělí, děti i dospívající.

Fortecortin se používá k léčbě onemocnění způsobeného koronavirem 2019 (COVID-19) u dospělých a dospívajících pacientů (ve věku 12 let a starších, s tělesnou hmotností nejméně 40 kg), kteří mají dýchací obtíže a potřebují léčbu kyslíkem.

Aktuální příbalový leták Fortecortin

Napsat komentář