Jaké má heřmánek účinky + sběr, zpracování a příprava

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla), známý také jako římský heřmánek, je bylina s mnoha léčivými vlastnostmi, kterou známe snad všichni. Zde jsou některé z jeho léčivých účinků, které jsou opravdu rozsáhlé.

  • Uklidňující účinky: Heřmánek je známý svými uklidňujícími vlastnostmi a pomáhá při zmírnění stresu, úzkosti a nespavosti. Čaj z heřmánku může mít relaxační a uspávací účinky.
  • Protizánětlivé účinky: Obsahuje látky s protizánětlivými vlastnostmi, které mohou pomoci při snižování zánětů v těle. Může být používán jako přírodní prostředek k léčbě různých zánětlivých stavů, jako jsou akné, ekzémy nebo podráždění kůže.
  • Trávicí problémy: Heřmánek může pomoci při zažívacích potížích, jako je nadýmání, plynatost, zažívací křeče a záněty trávicího traktu. Má mírně projímavé účinky a podporuje zdravou funkci trávicího systému.
  • Podpora imunitního systému: Obsahuje antioxidanty, které podporují imunitní systém a pomáhají bojovat proti volným radikálům. Pravidelná konzumace heřmánkového čaje může posílit imunitní systém a pomoci udržet tělo zdravé.
  • Léčba kožních problémů: Heřmánek se také používá k léčbě různých kožních problémů, jako jsou popáleniny, vyrážky, podráždění pokožky a vředy. Jeho protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti mohou pomoci snížit zánět a podpořit hojení pokožky.

Je důležité si uvědomit, že každý jedinec může reagovat na bylinky a přírodní léčiva jinak, a proto je vždy dobré konzultovat použití heřmánku s odborníkem, zejména pokud máte jakékoli zdravotní problémy nebo užíváte léky.

Sběr, zpracování a příprava heřmánku pravého

Příprava heřmánku je poměrně jednoduchá. Zde je základní postup, jak na to.

  • Heřmánek můžete buď zakoupit ve formě sušených květů v obchodě se zdravou výživou nebo si ho můžete sami nasbírat. Sbírejte květy heřmánku především v suchých a slunných dnech, kdy jsou květy plně otevřené.
  • Pokud máte čerstvé květy heřmánku, nechte je nejprve uschnout na vzduchu, aby se odpařila nadbytečná vlhkost. Poté můžete květy sušit na suchém a vzdušném místě, například ve stínu nebo na rohoži. Ujistěte se, že jsou květy rovnoměrně rozmístěny a nejsou příliš nahromaděny. Sušení může trvat několik dní až týdnů, až budou květy suché a křehké.
  • Po úplném usušení můžete květy heřmánku uložit do suchého a hermeticky uzavřeného skladovacího obalu, jako jsou skleněné nebo plastové nádoby. Uchovávejte heřmánek na suchém a tmavém místě, abyste minimalizovali vliv světla a vlhkosti, které mohou snižovat kvalitu bylin.
  • Pro přípravu heřmánkového čaje můžete použít asi 1-2 lžičky sušených květů na šálek vroucí vody. Přidejte květy do hrníčku a zalijte vroucí vodou. Nechte čaj louhovat asi 5-10 minut, poté sceďte květy a můžete si vychutnat heřmánkový čaj. Můžete ho osladit medem nebo citronovou šťávou podle své chuti.

Při konzumaci heřmánku nezapomeňte dodržovat doporučené dávkování a případné kontraindikace. Pokud máte jakékoli zdravotní problémy nebo užíváte léky, je nejlepší se poradit s odborníkem nebo lékařem před použitím heřmánku.

Napsat komentář