Levandulový olej – recept

Domácí levandulový olej je skvělým přírodním produktem s mnoha užitky, včetně relaxace, léčení kůže a aromaterapie, který si můžete připravit i vy sami doma. Podle tohoto receptu si můžete snadno vyrobit levandulový olej, který můžete použít jako přísadu do aromaterapie, při masážích nebo pro péči o kůži a vlasy.

Ingredience

  • Čerstvé nebo sušené levandulové květy
  • Kvalitní olej (například jojobový olej, olivový olej)

Postup

  1. Pokud používáte čerstvé levandulové květy, nechte je nejprve zaschnout po dobu několika hodin, aby se odpařila většina vlhkosti. Pokud používáte sušené květy, můžete rovnou pokračovat.
  2. Do čisté uzavíratelné sklenice dejte levandulové květy tak, aby sklenice byla asi z poloviny naplněna. Čím více květů použijete, tím intenzivnější olej bude.
  3. Nalijte olej do sklenice, dokud nejsou květy zcela ponořené. Nechte ve sklenici nějaké volné místo.
  4. Důkladně uzavřete sklenici a dobře ji protřepte, aby se květy rovnoměrně promíchaly s olejem.
  5. Umístěte sklenici na nějaké tmavé a chladné místo, kde bude olej louhovat květy levandule. Nechte olej louhovat po dobu alespoň 2 týdnů, abyste dosáhli požadovaného extraktu z květů. Občas sklenici protřepejte, aby se olej dobře promíchal.
  6. Po uplynutí doby louhování olej sceďte do nějaké čisté nádoby pomocí jemného sítka nebo třeba gázy, abyste odstranili všechny části levandule. Olej by měl mít intenzivní vůni levandule a jemně fialovou barvu.
  7. Hotový levandulový olej dejte do tmavé a dobře uzavřené nádoby a skladujte na nějakém chladném a tmavém místě, aby si olej zachoval své vlastnosti co nejdéle.

Napsat komentář