Pěstování begonií (Begonia rex a další)

Begonie jsou oblíbené květiny, které lze pěstovat jak venku v zahradě, tak i uvnitř v květináčích. Zde je několik tipů pro pěstování begonií.

  • Světlo: Begonie preferují světlé, ale nepřímé sluneční světlo. Přímé slunce by mohlo spálit jejich jemné listy. Vnitřní begonie můžete umístit poblíž okna, které není vystaveno přímému slunečnímu světlu, a venkovní begonie je nejlépe umístit do polostínu.
  • Teplota: Begonie jsou teplomilné rostliny. Venkovní begonie preferují teploty mezi 18-24 °C během dne a kolem 15 °C v noci. Vnitřní begonie si nejlépe vedou při teplotách kolem 20 až 24 °C.
  • Zálivka: Begonie potřebují pravidelnou zálivku, ale je důležité nedovolit, aby substrát byl přemokřený. Nechte vrchní vrstvu substrátu mírně vyschnout mezi zálivkami. Vnitřní begonie by měly být zalévány, když vrchní vrstva substrátu začíná vysychat, zatímco venkovní begonie potřebují pravidelnou zálivku, zejména v horkých obdobích.
  • Hnojení: Begonie ocení pravidelné hnojení. Použijte hnojivo pro kvetoucí rostliny a aplikujte ho podle pokynů na obalu. Vnitřní begonie je vhodné hnojit jednou za měsíc, zatímco venkovní begonie mohou vyžadovat hnojení častěji.
  • Péče o květy: Begonie mají často nádherné květy, které je třeba pravidelně ošetřovat. Odstraňujte odkvetlé květy, abyste podpořili další kvetení a udrželi rostlinu čistou.
  • Přesazování: Begonie je vhodné přesazovat do větších květináčů každé 1-2 roky. Použijte kvalitní substrát pro kvetoucí rostliny.

Pamatujte, že existuje mnoho různých odrůd begonií, a každá z nich může vyžadovat specifickou péči. Je dobré se o danou odrůdu informovat a dodržovat konkrétní pokyny pro pěstování.

Populární druhy begonií

Existuje velké množství druhů begonií s různými vzhledy a nároky na péči.

  • Begonie stálokvěté – voskovka (Begonia x semperflorens): Jedná se o jednu z nejznámějších a nejčastěji pěstovaných begonií. Má kompaktní růst, kulaté listy a květy v různých odstínech červené, růžové, bílé a oranžové.
  • Begonie královská (Begonia rex): Tato begonie je ceněna pro své nádherně zbarvené a texturované listy. Listy mají různé vzory a barvy, jako jsou fialová, zelená, růžová a stříbrná. Květy této begonie nejsou tak výrazné jako u jiných druhů.
  • Kříženec Begonia tuberhybrida: Tento druh begonie je pěstován pro své velké a výrazné květy. Existuje mnoho odrůd s různými barvami a tvary květů, jako jsou jednoduché, plné a vodověné květy.
  • Kříženec Begonia semperflorens-cultorum: Další populární skupinou begonií jsou kříženci Begonia semperflorens-cultorum, které mají květy v různých barvách, včetně bílé, růžové, červené a oranžové. Mají kompaktní růst a jsou vhodné pro zahradní výsadby a kontejnerovou kulturu.
  • Begonie žahavka (Begonia heracleifolia): Tato begonie má velké, dekorativní listy a drobné květy. Je známá svou schopností růst ve stínu a odolností vůči teple a vlhkosti.
  • Begonie bambusová (Begonia bambusiformis): Tento druh má vzpřímený růst a listy ve tvaru bambusu. Má dekorativní květy v podobě svazků, které se objevují na koncích větví.

Toto je pouze malý výběr různých druhů begonií. Existuje mnoho dalších odrůd, které se liší vzhledem, velikostí a nároky na péči. Při výběru konkrétního druhu begonie je důležité zohlednit vaše klimatické podmínky, prostředí pěstování a preferovaný vzhled rostliny.

Napsat komentář