Kynutá vánočka recept + pletení vánočky ze šesti

Vyzkoušený recept na kynutou vánočku, která se vám určitě podaří a bude všem chutnat. Níže také pletení vánočky ze šesti částí. Tak s chutí do toho!

Ingredience

 • 500 g hladké mouky
 • 100 g cukru
 • 120 g másla, změklého
 • 3 vejce
 • 200 ml mléka, lehce zahřátého
 • 1 sáček suchého droždí (7 g)
 • Špetka soli
 • Citrónová kůra nebo vanilkový extrakt (volitelné)
 • Sušené ovoce, jako jsou rozinky nebo kandované ovoce (podle preference)
 • Máslo na potření a mouka na posypání

Postup

 1. Ve velké míse smíchejte mouku, cukr a špetku soli.
 2. V malé misce rozmíchejte suché droždí ve zahřátém mléku. Přidejte trochu cukru a nechte stát asi 5 až 10 minut, dokud se nevytvoří pěna.
 3. Přidejte rozšlehaná vejce, změklé máslo a citrónovou kůru nebo vanilkový extrakt do mísy s moukou. Přilijte směs s droždím a začněte těsto míchat.
 4. Pokračujte ve míchání, dokud se těsto nezačne spojovat. Poté přidejte sušené ovoce a pokračujte ve míchání, dokud se všechny ingredience spojí a vytvoří vláčné těsto.
 5. Přeneste těsto na pomoučenou pracovní plochu a hněťte ho asi 10 minut, dokud se nestane elastickým a hladkým.
 6. Vložte těsto zpět do mísy, přikryjte utěrkou nebo plastovým sáčkem a nechte ho v teplém prostředí kynout asi 1 až 2 hodiny, dokud se zdvojnásobí objem.
 7. Po kynutí těsto znovu vyndejte na pracovní plochu a lehce ho prohněťte, aby se vyhnaly vzduchové bublinky. Poté vytvarujte vánočku podle svého přání – můžete vytvořit klasický vánočkový tvar nebo experimentovat s různými tvary a ozdobami.
 8. Předehřejte troubu na 180 °C. Přeneste vánočku na plech vyložený pečícím papírem a nechte ji ještě jednou kynout po dobu asi 30 minut.
 9. Poté vánočku vložte do předehřáté trouby a pečte ji asi 30 až 40 minut, dokud není krásně zlatavá a propečená.
 10. Vyndejte vánočku z trouby a nechte ji vychladnout.

Pletení vánočky ze šesti

Postup pletení vánočky ze šesti není vůbec složitý. Následující kroky vám ukážou, jak správně pletenou vánočku sestavit.

 1. Připravte si šest válečků těsta o stejné délce. Můžete je lehce potřít olejem nebo máslem, aby se lépe spojovaly.
 2. Položte první váleček na horizontální rovinu a překřižte jej přes druhý a třetí váleček. Horní konec prvního válečku by měl být pod dolním koncem druhého a třetího válečku.
 3. Přední čtvrtý váleček překřižte přes první, druhý a třetí váleček. Horní konec čtvrtého válečku by měl být pod dolním koncem prvního, druhého a třetího válečku.
 4. Vezměte pátý váleček a překřižte ho přes první, druhý, třetí a čtvrtý váleček. Horní konec pátého válečku by měl být pod dolním koncem prvního, druhého, třetího a čtvrtého válečku.
 5. Nakonec překřižte šestý váleček přes první, druhý, třetí, čtvrtý a pátý váleček. Horní konec šestého válečku by měl být pod dolním koncem prvního, druhého, třetího, čtvrtého a pátého válečku.
 6. Po překřížení všech válečků pečlivě spojte konce dohromady. Můžete je lehce stlačit, aby se lépe spojily.

Napsat komentář