Zoladex příbalový leták

Zoladex

Zoladex je obchodní název pro léčivou látku goserelin, která patří do skupiny nazývané gonadotropin uvolňující hormon (GnRH) analogy. Zoladex se používá k léčbě některých typů rakoviny, jako je rakovina prsu a rakovina prostaty, stejně jako některých gynekologických onemocnění.

Mechanismus účinku Zoladexu spočívá v potlačování produkce pohlavních hormonů, jako je estrogen u žen a testosteron u mužů. To se děje tím, že Zoladex stimuluje hypofýzu, aby produkovala více GnRH, což vede ke snížení produkce pohlavních hormonů.

Zoladex se obvykle podává ve formě injekce, která se aplikuje pod kůži. Dávkování a délka léčby se mohou lišit v závislosti na druhu rakoviny nebo onemocnění, které se léčí, a individuálních potřebách pacienta.

Důležité je, aby užívání Zoladexu bylo prováděno pod dohledem lékaře a dodržování předepsaného dávkování a instrukcí. Vedlejší účinky a kontraindikace by měly být konzultovány se svým lékařem nebo lékárníkem.

Pamatujte, že informace poskytované zde jsou pouze pro informativní účely a neměly by nahrazovat konzultaci s lékařem nebo dodaným informačním letákem.

Příbalový leták

Co je přípravek Zoladex depot a k čemu se používá

Přípravek Zoladex depot (goserelin), je syntetickým analogem přirozeného gonadoliberinu (LHRH). Při opakované aplikaci přípravku Zoladex depot zablokuje v hypofýze (žláza, podvěsek mozkový) sekreci luteinizačního hormonu (LH), což má za následek pokles sérové hladiny testosteronu u mužů a estradiolu u žen. Tento účinek je po přerušení léčby reverzibilní (vratný). Zpočátku může přípravek Zoladex depot , stejně jako ostatní LHRH agonisté, přechodně zvýšit sérovou hladinu testosteronu u mužů a estradiolu u žen. Na začátku léčby se může u žen objevit děložní krvácení proměnlivé intenzity a různě dlouhého trvání. Toto krvácení, které je pravděpodobně způsobeno poklesem hladiny estrogenu, se spontánně upraví.

Indikace:

(1) Karcinom prostaty: přípravek Zoladex depot je indikován k léčbě karcinomu prostaty, ve stadiu
vhodném pro hormonální léčbu.

(2) Karcinom prsu: přípravek Zoladex depot je indikován k léčbě karcinomu prsu u pre- a perimenopauzálních žen, ve stadiu vhodném pro hormonální léčbu.

(3) Časný karcinom prsu: přípravek Zoladex depot je indikován k adjuvantní léčbě karcinomu prsu u pre- a perimenopauzálních žen s časným karcinomem prsu, ve stadiu vhodném pro hormonální léčbu.

(4) Endometrióza: při léčbě endometriózy přípravek Zoladex depot zmírňuje příznaky, včetně bolesti, a zmenšuje velikost a počet endometriálních ložisek.

(5) Děložní myomy: při léčbě děložních myomů přípravek Zoladex depot způsobuje jejich zmenšení, umožňuje zlepšení krevního obrazu pacientky a zmírňuje příznaky, včetně bolesti. Je používán jako doplňková léčba k chirurgickému výkonu za účelem vytvoření dobrých operačních podmínek a snížení peroperačních ztrát krve.

(6) Ztenčení děložní sliznice (endometria): přípravek Zoladex depot je indikován k ztenčování endometria před ablací (chirurgickým odstraněním) endometria. Dávkování při ztenčování endometria: dvě podkožní injekce depotní dávky aplikované po 4 týdnech, operace má být uskutečněna do dvou týdnů po aplikaci druhé dávky.

(7) Asistovaná reprodukce: snížení funkce hypofýzy (podvěsku mozkového) jako příprava na superovulaci.

Aktuální příbalový leták Zoladex

Napsat komentář