Amaretto – lahodný italský likér vhodný také do receptů

Amaretto je italský likér s mandlovou příchutí. Je vyroben z hořkých mandlí nebo z jejich jádra a obsahuje také některé další ingredience, jako jsou byliny, koření a cukr. Amaretto je oblíbený pro svůj sladký a intenzivní mandlový aroma, které se používá jak samotné, tak i jako součást mnoha koktejlů a dezertů.

Amaretto se často konzumuje samostatně, na ledu nebo jako ingredience v nápojích, jako je například Amaretto Sour, který kombinuje amaretto, citronovou šťávu a led. Amaretto se také často používá při pečení, jako je například přidání do cukroví, dortů nebo omáček pro zvýraznění mandlové chuti.

Je důležité poznamenat, že amaretto je alkoholický nápoj, a proto by měl být konzumován s mírou a vhodně pro dospělé osoby. Při konzumaci alkoholu je vždy důležité dodržovat zásady odpovědného pití.

Jak použít Amaretto v receptech

Amaretto je vynikající ingredience, kterou lze použít v různých kuchařských receptech a dezertech. Zde je několik způsobů, jak ho využít.

 • Dezerty: Amaretto dodává dezertům bohatou mandlovou příchuť. Můžete přidat amaretto do těsta na lívance, muffiny, dorty nebo do zmrzliny. Také můžete dezerty okapat amarettem nebo vytvořit krém nebo polevu s přídavkem tohoto likéru.
 • Koktejly: Amaretto je oblíbenou složkou mnoha koktejlů. Můžete ho smíchat s citrónovou šťávou a sodovkou pro osvěžující Amaretto Sour. Můžete také přidat amaretto do kávových nebo čokoládových koktejlů.
 • Omáčky: Amaretto může být také součástí sladkokyselých omáček. Přidejte ho do omáčky na zmrzlinu, ovocné omáčky nebo omáčky na pečené ovoce pro zvýraznění chuti.
 • Náplně a nádivky: Amaretto může být skvělým přísadou do náplní a nádivky. Přidejte ho do náplně pro tvarohové koláče, do nádivky na ovocné knedlíky nebo do náplně na dorty.
 • Marinády: Amaretto může přidat zajímavou chuť do marinád pro maso. Vyzkoušejte ho ve sladkokyselé marinádě na kuřecí prsa nebo vepřový steak.

Při používání amaretta v kuchyni pamatujte, že je alkoholickým nápojem, a proto by měl být přiměřeně dávkován. Doporučuje se také respektovat případné alergie či citlivosti na složky amaretta.

Lahodný koktejl Amaretto Sour

Amaretto Sour je osvěžující a lahodný koktejl, který kombinuje chuť amaretta s kyselou příchutí citronu. Zde je recept na Amaretto Sour.

Ingredience

 • 60 ml amaretta
 • 30 ml čerstvě vymačkaného citronového šťávy
 • 15 ml jednoduchého sirupu (smíchejte stejné množství vody a cukru, přiveďte k varu, dokud se cukr nerozpustí a nechte zchladnout)
 • Led
 • Plátek citronu a třešni na ozdobu (volitelné)

Postup

 1. Naplňte sklenici s whisky nebo koktejlový pohár ledem, aby se dobře vychladil.
 2. Do shakeru přidejte amaretto, čerstvě vymačkanou citronovou šťávu a jednoduchý sirup.
 3. Přidejte led a pevně zavřete shaker.
 4. Silně protřepejte shaker asi 15 až 20 sekund, aby se všechny přísady promíchaly a ochladily.
 5. Otevřete shaker a pomocí jemného síta přelijte koktejl do připravené sklenice s ledem.
 6. Pokud si přejete, můžete na ozdobu přidat plátek citronu nebo třešni.
 7. Amaretto Sour ihned podávejte a užívejte si jeho osvěžující chuť!

Tento koktejl je skvělou volbou pro ty, kteří milují kombinaci sladkých a kyselých chutí. Můžete si ho připravit jako aperitiv nebo jako osvěžující drink na večírku. Užijte si Amaretto Sour a doufáme, že vám bude chutnat!

Napsat komentář