Dutrozen příbalový leták

Dutrozen

Dutrozen je kombinovaný lék obsahující dvě účinné látky: dutasterid a tamsulosin hydrochlorid. Dutasterid patří do skupiny léků nazývaných inhibitory 5-alfa-reduktázy a tamsulosin hydrochlorid patří do skupiny léků nazývaných alfa-blokátory.

Dutrozen se obvykle používá k léčbě benigní hyperplazie prostaty (BHP) u mužů. Benigní hyperplazie prostaty je zvětšení prostaty, které může způsobovat obtíže s močením, jako je časté močení, slabý proud moči, noční močení nebo pocit nedokončeného vyprazdňování.

Dutasterid funguje tak, že snižuje velikost prostaty a snižuje množství dihydrotestosteronu (DHT), který je odpovědný za zvětšení prostaty. Tamsulosin hydrochlorid uvolňuje svaly v močové trubici a močovém měchýři, což usnadňuje proudění moči.

Dávkování a konkrétní indikace léku Dutrozen by měly být stanoveny a přizpůsobeny individuálně lékařem na základě vašeho zdravotního stavu a příznaků. Je důležité dodržovat pokyny lékaře a dodržovat předepsanou dávku.

Stejně jako u všech léků může Dutrozen mít nežádoucí účinky, které byste měli konzultovat se svým lékařem. Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří závratě, únava, poruchy ejakulace, bolesti hlavy, nevolnost a další.

Je důležité se poradit se svým lékařem nebo lékárníkem, aby vám poskytli podrobnější informace o Dutrozen, včetně přesného dávkování, možných interakcí s jinými léky a bezpečnostních opatření.

Příbalový leták

Co je přípravek Dutrozen a k čemu se používá

Přípravek Dutrozen se užívá k léčbě mužů se zbytněním prostaty (benigní hyperplazií prostaty), což je nezhoubné (nerakovinové) zbytnění (zvětšení) předstojné žlázy (prostaty), které je způsobené vylučováním zvýšeného množství hormonu nazývaného dihydrotestosteron.

Přípravek Dutrozen je kombinací 2 různých léčivých látek nazývaných dutasterid a tamsulosin.

Dutasterid patří do skupiny léků nazývaných inhibitory 5-alfa-reduktázy a tamsulosin patří do skupiny léků nazývaných alfa-blokátory.

Zvětšování prostaty může vést k problémům s močením, jako jsou obtíže s vyprazdňováním moči a častější potřeba návštěv toalety. Stlačením je močová trubice zúžená a proud moči je pomalejší a slabší. Je-li benigní hyperplazie prostaty neléčená, může se zhoršovat a vést až k úplné neschopnosti se vymočit (k akutnímu zadržení neboli retenci moči). Tento stav pak vyžaduje okamžitou léčbu. V některých případech je zapotřebí chirurgické odstranění nebo zmenšení velikosti prostaty.

Dutasterid snižuje tvorbu hormonu nazývaného dihydrotestosteron, což vede ke zmenšení prostaty a ke zmírnění obtíží. Riziko akutní retence moči a nutnosti chirurgické léčby jsou tak sníženy.

Tamsulosin působí prostřednictvím relaxace (uvolnění) svaloviny prostaty, čímž usnadňuje močení a významně ulevuje od příznaků.

Aktuální příbalový leták Dutrozen

Napsat komentář