Kreon příbalový leták

Kreon

Kreon je léčivo obsahující směs pankreatických enzymů, které jsou důležité pro trávení potravy. Tento lék se používá při nedostatečné funkci pankreatu, což může být způsobeno různými onemocněními, jako je cystická fibróza, chronická pankreatitida nebo resekce pankreatu.

Pankreatické enzymy obsažené v Kreonu pomáhají rozkládat potravu (bílkoviny, tuky a sacharidy) na menší části, aby bylo možné jejich absorpci do těla. To je zejména důležité pro osoby s nedostatečnou produkci pankreatických enzymů, které mají problémy s trávením a vstřebáváním živin.

Dávkování Kreonu závisí na konkrétní situaci a příznacích jednotlivce. Je důležité dodržovat pokyny lékaře a pečlivě si přečíst příbalový leták přiložený k léčivu. Vedlejší účinky Kreonu jsou obvykle mírné a mohou zahrnovat zažívací potíže, jako je průjem, nauzea nebo bolest břicha.

Je důležité konzultovat s lékařem před užíváním Kreonu a dodržovat předepsané dávkování a pokyny pro zajištění bezpečné a účinné léčby.

Příbalový leták

Co je přípravek Kreon a k čemu se používá

Co je přípravek Kreon

  • Kreon obsahuje směs enzymů zvanou „pankreatinový prášek“.
  • Pankreatinový prášek se také nazývá pankreatin. Pomáhá Vám trávit potravu. Enzymy se získávají z pankreatických žláz vepřů.
  • Tobolky přípravku Kreon obsahují malé pelety, které pomalu uvolňují ve střevě pankreatinový prášek.

K čemu se přípravek Kreon používá

Přípravek Kreon se používá k léčbě „pankreatické exokrinní insuficience“. To je případ, kdy slinivka břišní (pankreatická žláza) nevytváří množství enzymů, dostatečné k trávení potravy. To často nastává například u lidí, kteří mají:

  • cystickou fibrózu, což je vzácné genetické onemocnění
  • chronický zánět slinivky břišní (chronickou pankreatitidu)
  • odstraněnou slinivku břišní nebo její část (částečná nebo úplná pankreatektomie)
  • rakovinu slinivky břišní.

Přípravek Kreon mohou užívat děti, dospívající i dospělí. Dávkování u různých věkových skupin je vysvětleno v bodě 3 této příbalové informace, „Jak se přípravek Kreon užívá“.

Léčba přípravkem Kreon zmírňuje příznaky pankreatické exokrinní insuficience, včetně konzistence stolice (např. mastná stolice), bolesti břicha, plynatosti a četnosti stolice (průjem nebo zácpa), a to nezávisle na základním onemocnění.

Měl(a) byste užívat tento přípravek pouze pokud Váš lékař potvrdil, že trpíte některým z těchto onemocnění a výslovně Vám doporučil léčbu tímto přípravkem. Malé i větší děti smí užívat tento přípravek pouze na doporučení lékaře a musí být léčeny pod lékařským dohledem. Pokud se po 5 dnech nebudete cítit lépe nebo pokud se Vám přitíží, musíte se poradit s lékařem.

Jak přípravek Kreon působí

Enzymy obsažené v přípravku Kreon působí tak, že tráví potravu, která prochází střevem. Měl(a) byste užívat přípravek Kreon během jídla nebo svačiny nebo ihned po nich. To umožní enzymům, aby se důkladně smísily s potravou.

Aktuální příbalový leták Kreon

Napsat komentář