Methotrexát příbalový leták

Methotrexát

Methotrexát je léčivo, které se používá v léčbě různých onemocnění, včetně rakoviny, autoimunitních onemocnění a některých kožních onemocnění. Je to silný lék, který ovlivňuje růst buněk a jejich dělení.

Methotrexát je nejčastěji používán jako cytotoxický lék v onkologii. Působí tím, že zabraňuje buňkám v jejich růstu a dělení. Je často součástí chemoterapie pro léčbu různých typů rakoviny, jako je rakovina prsu, rakovina dělohy, rakovina krevních buněk a další.

Methotrexát se také používá v léčbě některých autoimunitních onemocnění, jako je revmatoidní artritida, Crohnova choroba a lupus. Působí tím, že potlačuje nežádoucí imunitní reakce v těle a snižuje zánětlivé procesy.

Je důležité, aby byl methotrexát používán pod přísným lékařským dohledem, protože má potenciálně vážné vedlejší účinky a může negativně ovlivnit zdravé buňky v těle. Při užívání methotrexátu je důležité dodržovat pokyny lékaře a pravidelně se podrobovat kontrole.

Před zahájením léčby methotrexátem je nezbytné konzultovat s lékařem, který bude hodnotit přínosy a rizika a posoudí, zda je methotrexát vhodný pro konkrétní případ.

Příbalový leták

Co je přípravek Methotrexat Ebewe a k čemu se používá

– Methotrexat Ebewe obsahuje léčivou látku methotrexát. Methotrexát je označován jako cytotoxický, je nejčastěji užíván k ničení buněk v nádorech. Také snižuje nežádoucí reakce tělu vlastního obranného systému (imunosupresivum) a má protizánětlivý účinek.

Methotrexat Ebewe se používá u pacientů s:

  • revmatoidní artritidou u dospělých (RA), pokud Váš lékař uzná za vhodné, abyste byl(a) léčen(a) tímto typem léků.
  • artritidou u dětí a dospívajících (těžké, aktivní, juvenilní artritidy), kdy je onemocněním postiženo pět a více kloubů, a pokud odpověď na jiný druh léků (tzv. nesteroidní antirevmatika – NSAID) nebyla dostatečná.
  • lupénkou (červené šupinaté plochy kůže), které nemohou být dostatečně léčeny jinými typy terapií (jako je např. samostatná fototerapie nebo fototerapie v kombinaci s léčivými přípravky – tzv. retinoidy).

Methotrexat Ebewe se dále používá jako léčba u jistého typu rakoviny nazývané lymfatická leukemie (onemocnění se zvýšeným počtem lymfocytů (určitý druh bílých krvinek)).

Aktuální příbalový leták Methotrexat Ebewe

1 komentář u „Methotrexát příbalový leták“

  1. Dobrý den, mám 74 let a objevuje se artróza v levém koleni. Jiné problémy nemám. Na revmatologii mně chtějí iniciovat tento lék. Po přečtení příbalového letáku si myslím, že to není vhodné. Je určen hlavně na onkologickou léčbu a má hodně vedlejších účinků.
    Děkuji za odpověď.

Napsat komentář