Postinor příbalový leták

Postinor

Postinor je obchodní název pro léčivou látku levonorgestrel, která se používá jako nouzová antikoncepce po nechráněném pohlavním styku nebo selhání běžné antikoncepce. Postinor obsahuje vyšší dávku levonorgestrelu než antikoncepční pilulky a je určen k jednorázovému užití.

Levonorgestrel působí inhibicí ovulace (uvolnění vajíčka z vaječníku) a ztěžuje průchod spermií dělohou. Má největší účinnost, pokud je užit co nejdříve po nechráněném pohlavním styku, ideálně do 72 hodin (3 dnů), ale je možné jej užít až do 120 hodin (5 dnů) po nechráněném styku.

Je důležité si uvědomit, že Postinor není určen jako metoda běžné antikoncepce a neměl by se používat opakovaně nebo jako pravidelná forma antikoncepce. Je také třeba si být vědom, že levonorgestrel nemůže poskytnout ochranu proti pohlavně přenosným chorobám.

Je důležité konzultovat s lékařem nebo farmaceutem před užitím Postinoru, zejména pokud máte jakékoliv zdravotní problémy nebo užíváte jiné léky, abyste se ujistili, že je vhodný pro vás a nedochází k žádným nežádoucím interakcím s ostatními léky.

Příbalový leták

Co je přípravek Postinor a k čemu se používá

Postinor je nouzová antikoncepce, kterou lze použít do 72 hodin (3 dnů) po nechráněném pohlavním styku nebo po selhání Vaší obvyklé metody antikoncepce.

Postinor obsahuje jako léčivou látku syntetickou látku podobnou hormonu, která se jmenuje levonorgestrel. Zabraňuje početí 84 % očekávaných těhotenství, pokud ho použijete do 72 hodin po nechráněném pohlavním styku. Nezabrání vzniku těhotenství v každém případě a je účinnější, pokud ho použijete co nejdříve po nechráněném pohlavním styku. Je lepší ho užít do 12 hodin, než čekat do třetího dne.

Přípravek Postinor působí pravděpodobně tak, že:

  • zabraňuje uvolnění vajíčka z vaječníku;
  • zabraňuje spermiím v oplodnění jakéhokoli vajíčka, které již mohlo být uvolněno.

Přípravek Postinor může zabránit otěhotnění jen v případě, pokud ho užijete do 72 hodin po nechráněném pohlavním styku. Nepůsobí, pokud již těhotná jste. Pokud budete mít další nechráněný pohlavní styk po užití přípravku Postinor, přípravek nezabrání otěhotnění.

Přípravek Postinor není určený pro použití před prvním menstruačním krvácením (první menstruací).

Aktuální příbalový leták Postinor

Napsat komentář