Pěstování vánočního kaktusu “Zygo” (Schlumbergera truncata)

Schlumbergera truncata, známá také jako vánoční kaktus nebo vánoční kaktus “Zygo”, je oblíbená pokojová rostlina kvetoucí v zimním období. Zde jsou některé informace o pěstování vánočního kaktusu, který je krásnou dekorací v každém pokoji.

  • Stanoviště: Schlumbergera truncata preferuje světlé, ale nepřímé osvětlení. Vyhněte se přímému slunci, které by mohlo spálit listy. Místnost s jasným oknem nebo severní expozice jsou ideální.
  • Teplota: Tato rostlina se cítí dobře při teplotách kolem 18 až 24 °C během vegetačního období. V době květu může být teplota mírně nižší (přibližně 15 °C) pro podporu kvetení.
  • Zálivka: Vánoční kaktus preferuje mírně vlhkou půdu, ale nedoporučuje se přelévání. Nechte vrchní vrstvu půdy mírně vyschnout mezi zálivkami. V období odpočinku, po odkvětu, snižte zálivku.
  • Vlhkost: Schlumbergera truncata není náročná na vlhkost vzduchu, ale může se prospívat ve vlhčím prostředí. Občasné stříkání vodou může být prospěšné.
  • Hnojení: Během vegetačního období lze rostlinu hnojit tekutým hnojivem pro pokojové rostliny jednou měsíčně. V době květu lze aplikovat hnojivo s vyšším obsahem fosforu pro podporu kvetení.
  • Odpočinek: Po odkvětu Schlumbergera truncata potřebuje období odpočinku. Snížete zálivku a umístěte rostlinu na chladnější místo (přibližně 12 až 15 °C) po dobu 6 až 8 týdnů. To pomůže připravit rostlinu na další kvetení.

Trocha historie o vánočním kaktusu

Vánoční kaktus je nenáročná rostlina na pěstování a může přinést krásné květy do vánočního období. Dodržujte tyto obecné pokyny a přizpůsobte péči podle potřeb konkrétní rostliny.

Schlumbergera truncata, známá také jako vánoční kaktus nebo vánoční kaktus “Zygo”, je populární pokojová rostlina s původem v tropických oblastech Brazílie. Přesná historie této rostliny není přesně známa, ale existuje několik teorií o jejím původu.

Jedna z teorií tvrdí, že Schlumbergera truncata byla objevena a sbírána v přírodním prostředí brazilských deštných lesů koncem 19. století. Semena a řízky rostliny byly poté přivezeny do Evropy a jiných částí světa.

Další teorie naznačuje, že Schlumbergera truncata byla hybridizována a vyšlechtěna z jiných druhů rodu Schlumbergera, což je rod kaktusů pocházejících z tropických oblastí Jižní Ameriky.

V každém případě se vánoční kaktus stal populární pokojovou rostlinou díky svému krásnému kvetení v zimním období, kdy jiné rostliny často nekvetou. Je ceněn pro své výrazné květy v různých odstínech červené, oranžové, růžové a bílé barvy.

Dnes je vánoční kaktus rozšířen po celém světě a je často pěstována jako dekorativní rostlina v interiérech. Její historie a krása přispívají k její popularitě jako vánoční rostliny a přináší radost mnoha lidem během vánočních svátků.

Napsat komentář