Pěstování ačokči (Cyclanthera pedata) + tipy na její využití

Cyclanthera pedata, také známá jako “ačokča” nebo “peruánský okurkový strom”, je popínavá rostlina pocházející z Jižní Ameriky. Má jedlé plody a je často pěstována pro své chutné a exotické plody. Zde je několik informací k pěstování ačokči.

  • Klima: Ačokča je teplomilná rostlina a preferuje teplé a slunné podnebí. Je obvykle pěstována v teplých oblastech s dlouhými vegetačními obdobími.
  • Rostlinné podmínky: Rostlina potřebuje dobře propustnou půdu s dostatečnou vlhkostí. Při pěstování ve skleníku nebo na zahradě je vhodné poskytnout oporu, aby rostlina mohla vytvářet své charakteristické popínavé výhony.
  • Sezení: Semena Cyclanthera pedata lze vysévat přímo do půdy po posledním mrazu. Doporučuje se předpěstovat semena v květináčích a vysadit je ven, až když venkovní teploty dosáhnou stabilně vyšších hodnot.
  • Zalévání a hnojení: Rostlina potřebuje pravidelné zalévání, zejména během suchých období. Dodávání organického hnojiva může pomoci podpořit růst a výnos plodů.
  • Sklizeň: Plody Cyclanthera pedata jsou jedlé a sklízejí se, když dosáhnou zralosti. Obvykle se sklízejí ve stádiu, kdy mají délku 5-10 cm a mají zelenou barvu. Plody lze konzumovat syrové nebo je použít v různých kulinářských receptech.

Je důležité poznamenat, že pěstování a péče o ačokču se může lišit v závislosti na konkrétních podmínkách prostředí a klimatu. Doporučuji se informovat o konkrétních návodech na pěstování a péči od odborníků na rostliny, zahradníků nebo ve specializované literatuře.

Ačokča v receptech

Ačokča (Cyclanthera pedata) je plodina, která je oblíbená v jihoamerické kuchyni, zejména v Peru. Plody ačokči mají příjemnou chuť a jsou vhodné pro přípravu různých pokrmů. Zde je několik receptů, ve kterých můžete použít ačokču.

  1. Ačokča může být vařená, dušená nebo pečená a používá se jako příloha k masu, rybám nebo zeleninovým pokrmům. Stačí ji nařezat na plátky nebo kostičky a připravit podle vašich oblíbených receptů na přílohy.
  2. Připravte osvěžující salsu z ačokči, rajčat, cibule, papriky, citronové šťávy, olivového oleje a bylinek podle vašeho gusta. Smíchejte všechny ingredience a nechte je dobře promíchat. Tato salsasvěží chuť bude skvělým doplňkem k různým pokrmům.
  3. Ačokču můžete také nakládat jako okurky. Plody nakrájejte na plátky a namočte je do nálevu z octa, vody, soli, cukru a bylinek. Nechte je macerovat v chladu alespoň 24 hodin, aby nasákly do sebe chuť nálevu. Nakládaná ačokča je skvělým zpestřením do salátů nebo jako samostatný kousíček.
  4. Přidejte ačokču do vaší oblíbené polévky nebo ji využijte jako hlavní ingredienci pro přípravu chutné ačokčové polévky. Smíchejte ačokču s dalšími zeleninami, masem nebo rybou a dochuťte podle svého gusta.
  5. Můžete také připravit osvěžující nápoj z ačokči. Smíchejte ačokču s vodou, citronovou šťávou a přidejte trochu cukru nebo sladidla. Mixujte všechny ingredience dohladka a podávejte s ledem. Máte tak skvělý nápoj plný chuti a vitamínů.

Těchto pár nápadů vám může posloužit jako inspirace pro přípravu různých pokrmů s ačokčou.

Napsat komentář