Navela příbalový leták

Navela

Navela obsahuje léčivou látku nazývanou levonorgestrel. Jedná se o syntetický hormon, který patří mezi gestageny. Levonorgestrel se často používá jako složka nouzové antikoncepce známé také jako “pilulka po” (morning-after pill).

Navela se obvykle používá k prevenci nechtěného těhotenství po nechráněném pohlavním styku, porušení kondomu nebo selhání jiné formy antikoncepce. Levonorgestrel působí tak, že ovlivňuje ovulaci, pohyb spermií a případně i implantaci oplodněného vajíčka v děloze.

Je důležité si uvědomit, že Navela by měla být užívána co nejdříve po nechráněném pohlavním styku, ideálně do 72 hodin (3 dnů). Čím dříve je užita, tím vyšší je její účinnost. Je však třeba si uvědomit, že Navela není 100% záruka proti těhotenství a nenahrazuje běžnou antikoncepci.

Je důležité se před užitím Navela poradit s lékařem nebo lékárníkem, zejména pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte jiné léky. Je také důležité pečlivě si přečíst příbalový leták a dodržovat pokyny pro správné užívání léku.

Příbalový leták

Co je přípravek Navela a k čemu se používá

Přípravek Navela je nouzová antikoncepce, kterou lze použít do 72 hodin (3 dnů) po nechráněném pohlavním styku nebo po selhání Vaší obvyklé antikoncepční metody. To je v následujících případech:

  • Při pohlavním styku nebyla použita žádná metoda antikoncepce.
  • Antikoncepční prostředek byl použit nesprávně, jako např. při protržení, sklouznutí či nesprávném použití kondomu, při prasknutí, zlomení, předčasném vynětí nebo změně polohy pesaru či diafragmy, při chybně ukončeném přerušovaném pohlavním styku (např. s výronem semene do pochvy nebo na zevní pohlavní orgány).

Přípravek Navela obsahuje syntetickou léčivou látku podobnou hormonu, která se jmenuje levonorgestrel. Zabraňuje početí asi 84 % očekávaných těhotenství, pokud ho použijete do 72 hodin po nechráněném pohlavním styku. Nezabrání vzniku těhotenství v každém případě a je účinnější, pokud ho použijete co nejdříve po nechráněném pohlavním styku. Je lepší ho užít do 12 hodin než čekat do třetího dne.

Přípravek Navela působí pravděpodobně tak, že:

  • zabraňuje uvolnění vajíčka z vaječníku;
  • zabraňuje spermiím v oplodnění jakéhokoli vajíčka, které již mohlo být uvolněno.

Přípravek Navela může zabránit otěhotnění jen v případě, pokud ho užijete do 72 hodin po nechráněném pohlavním styku. Nepůsobí, pokud již těhotná jste. Pokud budete mít další nechráněný pohlavní styk po užití přípravku Navela (i když se tak stane během téhož menstruačního cyklu), tableta neuplatní svůj antikoncepční účinek a je zde opět riziko otěhotnění.

Přípravek Navela není určen pro použití před prvním menstruačním krvácením (první menstruací).

Aktuální příbalový leták Navela

Napsat komentář