Mirena příbalový leták

Mirena

Mirena je jeden z typů nitroděložních tělísek, které se používají jako antikoncepční metoda a také pro léčbu některých gynekologických stavů. Hlavní účinnou látkou v Mireně je hormon levonorgestrel, který se postupně uvolňuje do dělohy a působí jako antikoncepční prostředek.

Mirena funguje tím, že zamezuje uvolnění vajíčka z vaječníků, zahušťuje děložní sliznici a zabraňuje průchodu spermií do dělohy. Tímto způsobem snižuje pravděpodobnost těhotenství. Mirena je dlouhodobá antikoncepční metoda, která může poskytovat ochranu před těhotenstvím až po dobu 5 let.

Kromě antikoncepčního účinku se Mirena také používá k léčbě některých gynekologických stavů, například k léčbě nadměrného krvácení z dělohy nebo k prevenci hyperplazie endometria (zahuštění děložní sliznice).

Před zvažováním použití Mireny je důležité se poradit s gynekologem. Lékař posoudí vhodnost této metody antikoncepce nebo léčby na základě vašeho zdravotního stavu a individuálních potřeb. Mirena může mít vedlejší účinky a rizika, jako každá jiná antikoncepční metoda, a ty byste měli konzultovat se svým lékařem.

Příbalový leták

Co je Mirena a k čemu se používá

Mirena je nitroděložní systém ve tvaru T, který po zavedení uvolňuje do dělohy hormon levonorgestrel.

Tvar písmene T je zvolen proto, aby byl systém co nejlépe přizpůsoben tvaru dělohy. Vertikální část nese bílý váleček, který obsahuje daný hormon, a na spodním konci této vertikální části jsou připevněna dvě hnědě zbarvená tenká vlákna tvořící smyčku, pomocí nichž lze systém vyjmout.

Mirena se používá:

  • Jako kontracepční prostředek (k zabránění otěhotnění).
  • Při idiopatické menoragii (nadměrném menstruačním krvácení).
  • K ochraně endometria před hyperplazií (nadměrným zesílením sliznice dělohy) během substituční léčby přípravky obsahujícími estrogeny.

Děti a dospívající

Mirena není určena pro použití před prvním menstruačním krvácením (menarche).

Aktuální příbalový leták Mirena

Napsat komentář