Escapelle příbalový leták

Escapelle

Escapelle je antikoncepční pilulka obsahující levonorgestrel jako účinnou látku. Levonorgestrel je syntetický progesteron, který se používá k nouzové antikoncepci po nechráněném pohlavním styku nebo selhání běžné antikoncepce.

Escapelle působí tak, že omezuje nebo oddaluje ovulaci, aby se zabránilo oplodnění vajíčka spermie. Také mění podmínky v děloze, což znesnadňuje implantaci oplodněného vajíčka. Účinnost Escapelle je nejvyšší, pokud je užita co nejdříve po nechráněném pohlavním styku, nejlépe do 12 hodin.

Je důležité si uvědomit, že Escapelle není určeno jako metoda antikoncepce na každodenní bázi. Mělo by se užívat pouze v případě nouze a nedoporučuje se jako pravidelná forma antikoncepce. Je také důležité se poradit s lékařem nebo farmaceutem ohledně správného užívání Escapelle a případných vedlejších účinků.

Příbalový leták

Co je přípravek Escapelle a k čemu se používá

Přípravek Escapelle je nouzová antikoncepce, kterou lze použít do 72 hodin (3 dnů) po nechráněném pohlavním styku nebo po selhání Vaší obvyklé metody antikoncepce.

Jedná se o tyto případy:

  • Při pohlavním styku nebyla použita žádná metoda antikoncepce.
  • Antikoncepční prostředek byl použit nesprávně, jako např. při protržení, sklouznutí či nesprávném použití kondomu, při prasknutí, zlomení, předčasném vynětí nebo změně polohy pesaru či diafragmy, při chybně ukončeném přerušovaném pohlavním styku (např. s výronem semene do pochvy nebo na zevní pohlavní orgány).

Přípravek Escapelle obsahuje syntetickou léčivou látku podobnou hormonu, která se jmenuje levonorgestrel. Zabraňuje početí asi 84 % očekávaných těhotenství, pokud ho použijete do 72 hodin po nechráněném pohlavním styku. Nezabrání vzniku těhotenství v každém případě a je účinnější, pokud ho použijete co nejdříve po nechráněném pohlavním styku. Je lepší ho užít do 12 hodin než čekat do třetího dne.

Přípravek Escapelle působí pravděpodobně tak, že:

  • zabraňuje uvolnění vajíčka z vaječníku;
  • zabraňuje spermiím v oplodnění jakéhokoli vajíčka, které již mohlo být uvolněno.

Přípravek Escapelle může zabránit otěhotnění jen v případě, pokud ho užijete do 72 hodin po nechráněném pohlavním styku. Nepůsobí, pokud již těhotná jste. Pokud budete mít další nechráněný pohlavní styk po užití přípravku Escapelle (i když se tak stane během téhož menstruačního cyklu), tableta nebude mít antikoncepční účinek a je zde opět riziko otěhotnění.

Přípravek Escapelle není určený pro použití před prvním menstruačním krvácením (první menstruací).

Přípravek Escapelle je dostupný ve formě tablety dispergovatelné v ústech, která se rozpouští v ústech.

Aktuální příbalový leták Escapelle

Napsat komentář