Norethisteron příbalový leták

Norethisteron

Norethisteron je syntetický hormon, který patří do skupiny gestagenů. Používá se v lékařské praxi jako hormonální lék, zejména v léčbě menstruačních poruch, antikoncepce, regulace menstruačního cyklu a léčby endometriózy. Norethisteron ovlivňuje hormonální rovnováhu a může mít různé účinky na tělo v závislosti na indikaci a dávkování.

Je důležité užívat norethisteron podle pokynů lékaře a dodržovat předepsanou dávku. Vedlejší účinky a kontraindikace by měly být konzultovány s lékařem nebo lékárníkem. Norethisteron je dostupný pouze na lékařský předpis.

Příbalový leták

Co je přípravek Norethisteron Zentiva a k čemu se používá

Norethisteron je syntetický ženský hormon ze skupiny tzv. progestinů (gestagenů), jehož biologické účinky jsou podobné ostatním progestinům. Stejně jako ostatní pohlavní hormony tlumí norethisteron tvorbu hormonů v předním laloku podvěsku mozkového řídících tvorbu pohlavních hormonů a vyzrávání pohlavních buněk. 5 mg norethisteron-acetátu denně užívaných od 5. dne menstruačního cyklu zablokuje ovulaci.

Stejně jako progesteron zvyšuje přípravek Norethisteron Zentiva bazální tělesnou teplotu přibližně o 0,5 – 1 °C. Dalším účinkem norethisteron-acetátu je schopnost zastavit děložní krvácení. Místní účinek na sliznici dělohy vede k přerušení dysfunkčního krvácení (krvácení z dělohy, které není vázáno na menstruační cyklus).

Ve vysokých dávkách může v organismu působit proti zhoubnému bujení buněk, jehož přesný mechanismus není dosud znám. Lze jej využít k léčbě některých nádorů, jejichž růst je závislý na pohlavních hormonech.

Tablety přípravku Norethisteron Zentiva se používají k léčbě (zastavení) dysfunkčního krvácení z dělohy (krvácení z dělohy, které není vázáno na menstruační cyklus), a k prevenci jeho opakování, k načasování (odsunu) menstruace, k léčbě endometriózy (výskyt ložisek tkaniva podobajícího se děložní sliznici v podobě cyst i v jiných částech pohlavního ústrojí, popř. i v jiných orgánech – např. ve střevě).

Aktuální příbalový leták Norethisteron

Napsat komentář