Velikonoční perníčky – recept

Vynikající měkké perníčky se skvěle hodí také na Velikonoce. Připravte si je podle tohoto receptu na tradiční velikonoční perníčky, podle své fantazie vykrajujte Velikonoční motivy perníčků a ozdobte je například s dětmi podle vaší fantazie.

Ingredience

 • 250 g medu
 • 100 g másla
 • 200 g moučkového cukru
 • 1 vejce
 • 500 g hladké mouky
 • 1 lžička jedlé sody
 • 1 lžička perníkového koření (směs skořice, hřebíčku, muškátového oříšku a zázvoru)
 • Špetka soli

Postup

 1. V hrnci rozehřejte med s máslem, dokud se máslo nerozpustí. Poté nechte směs vychladnout.
 2. V míse smíchejte moučkový cukr a vejce, dokud nevznikne hladká směs.
 3. Přidejte rozpuštěný med s máslem a důkladně vše promíchejte.
 4. Postupně přidávejte mouku smíchanou s jedlou sodou, perníkovým kořením a solí. Vypracujte těsto, které by mělo být měkké a nelepivé. Pokud je těsto příliš suché, můžete přidat podle potřeby trochu mléka.
 5. Těsto zabalte do potravinářské fólie a dejte ho na několik hodin odpočinout do chladničky. Ideálně nechte přes noc, v horším případě alespoň několik hodin.
 6. Troubu zapněte a nechte předehřát na 180 °C.
 7. Vyválejte těsto na pomoučeném vále na tloušťku maximálně do 1 cm a vykrajujte z něj různé tvary perníčků, například Velikonoční zajíčky, vejce, beránky a podobně.
 8. Perníčky dejte na plech vyložený pečicím papírem a pečte je zhruba 8 až 10 minut, dokud nejsou lehce dozlatova. Důležité je perníčky nepřepéct, aby perníčky zůstaly měkké.
 9. Po upečení perníčky nechte chvíli vychladnout na plechu a poté je přesuňte například na nějaký tác nebo talíř, kde je nechte úplně vychladnout.
 10. Velikonoční perníčky můžete zdobit podle svého gusta. Můžete použít krémovou polevu, různé cukrové ozdoby nebo barvy na zdobení.

Neváhejte a rozhodně vyzkoušejte tyto tradiční velikonoční perníčky, které můžete ozdobit a podělit se o ně s rodinou a přáteli během Velikonočních svátků.

Jaké perníčky udělat na Velikonoce?

Na Velikonoce můžete vyrobit různé druhy perníčků, které budou ladit s tématem jara, nového života a samozřejmě velikonočních symbolů. Zde je několik nápadů na perníčky, které můžete vyrobit na Velikonoce.

 1. Velikonoční vajíčka: Vytvořte perníčky ve tvaru vajíček a ozdobte je různými barvami a vzory podobnými těm na skutečných velikonočním vajíčkám. Můžete použít barvy na zdobení nebo nějakou krémovou či cukrovou polevu.
 2. Zajíčci a králíci: Králíci jsou klasickým symbolem Velikonoc. Vytvořte perníčky ve tvaru králíků a ozdobte je očima, nosem a ušima. Mohou být roztomilí a zábavní.
 3. Kuřátka: Kuřátka jsou dalším symbolem nového života. Vytvořte perníčky ve tvaru kuřátek a ozdobte je peřím, zobáky a očima.
 4. Kvetoucí květiny: Jaro je obdobím kvetení, takže můžete udělat perníčky ve tvaru květin, jako jsou tulipány, narcisy nebo jiné jarní květiny. Ozdobte je jasnými barvami.
 5. Beránci: Beránek je také často spojován s Velikonocemi. Vytvořte perníčky ve tvaru beránků a ozdobte je rohy, obličejem a třeba i malým vláčkem.
 6. Kříže a holubičky: Kříže a holubičky jsou další symboly spojené s Velikonocemi a náboženským významem. Vytvořte perníčky ve tvaru křížů a holubiček a ozdobte je podle svého uvážení.
 7. Velikonoční košíčky: Vytvořte perníčky ve tvaru malých košíčků, které můžete ozdobit jarními motivy, vajíčky a květinami.
 8. Velikonoční zvony: V některých kulturách jsou Velikonoce spojeny se zvoněním kostelních zvonů. Vytvořte perníčky ve tvaru zvonů a ozdobte je podle tématu.

Zkuste vytvořit různé tvary a zdobené perníčky, které vás budou těšit nejen svou chutí, ale i vzhledem. Velikonoční perníčky můžete ozdobit barvami na zdobení, krémovou polevou, cukrovými ozdobami a dalšími ingrediencemi.

Napsat komentář