Pravé slovenské halušky – recept s brynzou, kysaným zelím nebo uzeným

Pravé slovenské halušky jsou tradiční slovenské těstoviny připravované z bramborového těsta. Zde je základní recept na slovenské halušky, které je možné udělat s brynzou, kysaným zelím a uzeným masem nebo se slaninou.

Ingredience

 • 500 g brambor (vážených neoloupaných, varný typ C nebo B)
 • 200 až 300 g hladké mouky
 • 1 vejce
 • špetka soli

Postup

 1. Brambory omyjte a uvařte je ve slupce ve vody osolené špetkou soli. Vařte je do měkka.
 2. Uvařené brambory nechte trochu vychladnout, poté je oloupejte a rozmělněte na jemnou kaši pomocí struhadla nebo vidličky.
 3. Přidejte vejce a promíchejte, aby se dobře spojilo s bramborovou kaší.
 4. Postupně přidávejte hladkou mouku a zpracovávejte těsto. Množství mouky záleží na vlhkosti brambor. Přidejte ji postupně, dokud nedosáhnete tuhého a hladkého těsta, které se nebude lepit na ruce.
 5. Těsto rozdělte na menší části a na pomoučeném povrchu vytvarujte válečky o průměru asi 1 cm.
 6. Vařte v hrnci s osolenou vodou. Halušky vařte do momentu, kdy vyplavou na povrch vody (asi 2 až 3 minuty).
 7. Vyjměte vařené halušky například děrovanou naběračkou a přendejte do misky s vodou, aby se nepřilepily.
 8. Halušky můžete servírovat například s brynzou, kysaným zelím a uzeným masem nebo se slaninou.

Slovenské pravé halušky jsou oblíbeným tradičním jídlem na Slovensku. Jejich chuť a konzistence je podobná knedlíkům, ale mají jedinečný tvar a vůni brambor.

Tradice slovenských brynzových halušek

Slovenské halušky mají významné místo v tradiční slovenské kuchyni a jsou považovány za národní pokrm. Jejich příprava a konzumace je spojena s bohatou historií a tradicemi. Zde je několik zajímavostí o tradici slovenských halušek.

Slovenské halušky jsou tradiční pokrm, který se připravuje z hrubé mouky a brambor, a to v různých regionálních variantách.

Nejznámější variantou slovenských halušek jsou bryndzové halušky, které jsou podávány s bryndzou, tradiční slovenskou ovčí syrovou sýrovou omáčkou.

Bryndzové halušky jsou populární po celém Slovensku, zejména ve východních oblastech zvaných Zemplín a Spiš. Bryndzové halušky jsou také jednou z nejtypičtějších slovenských specialit.

Vedle bryndzových halušek se na Slovensku připravují také další varianty halušek, jako jsou tvarohové halušky, údené halušky, kyselé halušky nebo sladké halušky.

Slovenské halušky jsou často spojovány s různými příležitostmi a oslavami, zejména s tradičními lidovými slavnostmi a svátky.

Při přípravě halušek se často využívají tradiční metody, jako je ruční vykrajování těsta, které se dělá pomocí rukou nebo speciálních dřevěných nástrojů.

Slovenské halušky jsou tedy nejen chutným jídlem, ale také součástí slovenské kultury a tradice. Jejich příprava a konzumace představují důležitou součást kulturního dědictví Slovenska.

Napsat komentář