Ospen příbalový leták

Ospen

Ospen je obchodní název pro antibiotikum nazývané penicilin V. Obsahuje účinnou látku fenoxymethylpenicilin, která patří do skupiny penicilinů. Ospen se používá k léčbě infekcí způsobených bakteriemi citlivými na penicilin, jako jsou například infekce horních a dolních cest dýchacích, hrdla, nosu, uší, pokožky a měkkých tkání.

Ospen působí tím, že ničí bakterie a brání jejich dalšímu množení. Je důležité užívat Ospen přesně podle doporučení lékaře a dokončit celý průběh léčby, i když se symptomy infekce zlepší. Nedodržení předepsaného dávkování a nedokončení léčby může vést k nedostatečnému vyléčení infekce nebo k rezistenci bakterií na lék.

Ospen je obvykle dostupný ve formě tablet, které se užívají perorálně. Dávkování a trvání léčby se individuálně přizpůsobuje každému pacientovi a typu infekce. Před užíváním Ospen je vždy důležité se poradit s lékařem a informovat ho o jakýchkoli případných alergiích nebo vedlejších účincích.

Jako s každým antibiotikem, i při užívání Ospen mohou nastat nežádoucí účinky, jako jsou alergické reakce, zažívací potíže nebo kožní vyrážky. Je důležité sledovat příznaky nežádoucích účinků a okamžitě vyhledat lékařskou pomoc v případě jejich výskytu.

Příbalový leták

Co je přípravek Ospen a k čemu se používá

Přípravek Ospen je antibiotikum, které hubí bakterie způsobující infekce. Léčivou látkou přípravku Ospen je fenoxymethylpenicilin.

Fenoxymethylpenicilin je penicilin se silným antibakteriálním účinkem. Usmrcuje citlivé, rozmnožující se mikroorganizmy tím, že potlačuje výstavbu jejich buněčných stěn.

Ospen se užívá:

  • k léčbě zánětu krčních mandlí a hltanu způsobeného streptokoky
  • k léčbě infekce v oblasti dutiny ústní a stomatologických infekcí
  • k léčbě Lymské borreliózy (erythema chronicum migrans) u dětí
  • k dokončení parenterální (injekční) aplikace benzylpenicilinu, případně prokain-benzylpenicilinu
  • jako alternativa prokain-benzylpenicilinu u profylaxe revmatické horečky (ochrana před touto
    nemocí) a léčby středně těžkých streptokokových infekcí měkkých tkání.

Aktuální příbalový leták Ospen

Napsat komentář