Zovirax příbalový leták

Zovirax

Zovirax je obchodní název pro léčivou látku aciklovir. Aciklovir je antivirotikum, které se používá k léčbě infekcí způsobených virem herpes simplex (herpes labialis, genitální herpes) a virem herpes zoster (pásový opar).

Aciklovir působí tím, že brání šíření viru a snižuje jeho množení v těle. Používá se k léčbě akutních infekcí herpesu, ke zmírnění symptomů, jako jsou bolesti, svědění, zarudnutí a tvorba puchýřků. U pacientů se sníženou imunitou může být také použit k prevenci a léčbě opakujících se herpetických infekcí.

Zovirax je dostupný ve formě masti, krému, tablet nebo intravenózního roztoku. Dávkování a délka léčby závisí na konkrétním stavu pacienta a doporučení lékaře. Je důležité dodržovat pokyny lékaře nebo pokyny uvedené na příbalovém letáku.

Při užívání Zoviraxu se mohou vyskytnout některé vedlejší účinky, jako je mírné pálení nebo brnění na místě aplikace, suchá kůže, svědění nebo zarudnutí. Vzácně se mohou objevit alergické reakce. Pokud se vyskytnou vážné nežádoucí účinky nebo pokud se symptomy nezlepšují, je důležité se poradit s lékařem.

Je důležité mít na paměti, že tyto informace slouží pouze jako orientační a nenahrazují konzultaci s lékařem nebo farmaceutem. Doporučuje se poradit se svým lékařem nebo farmaceutem pro přesné pokyny týkající se užívání Zoviraxu v souladu se specifickými potřebami a zdravotním stavem.

Příbalový leták

Co je Zovirax a k čemu se používá

Zovirax obsahuje léčivou látku aciklovir. Ta patří do skupiny léčiv, která se nazývají antivirotika.

Účinkuje tak, že zastavuje růst některých virů.

Zovirax lze užít:

  • k léčbě planých neštovic a pásového oparu; u pásového oparu pomáhá také snížit bolest nervů, která se vyskytuje po vymizení vyrážky;
  • k léčbě oparu na rtu, na genitáliích a jiných infekcí způsobených virem herpes simplex;
  • k prevenci návratu oparu na rtu, na genitáliích a jiných infekcí způsobených virem herpes simplex;
  • k prevenci infekce virem herpes u osob, jejichž imunitní systém je oslaben, což vede k tomu, že jejich tělo je oslabeno pro boj s infekcemi.

Aktuální příbalový leták Zovirax

Napsat komentář