Laktulóza (lactulosa) příbalový leták

Laktulóza

Laktulóza (lactulosa, lactulose) je laktózový derivát, který se používá jako léčivo pro léčbu a prevenci zácpy. Působí jako osmotické projímadlo, což znamená, že zvyšuje množství vody ve střevech a změkčuje stolici, což usnadňuje její průchod střevním traktem.

Laktulóza se běžně používá k léčbě akutní a chronické zácpy u dospělých i dětí. Také se někdy používá k léčbě jaterní encefalopatie, což je porucha mozku spojená s pokročilým onemocněním jater.

Dávkování laktulózy závisí na věku, stavu pacienta a indikaci. Je důležité dodržovat pokyny od lékaře nebo pokyny uvedené v příbalovém letáku. Vedlejší účinky laktulózy jsou obvykle mírné a zahrnují nadýmání, plynatost a měkké stolice.

Pokud máte zácpu nebo potřebujete léčbu laktulózou, je nejlepší konzultovat s lékařem, který vám poskytne správné dávkování a pokyny pro užívání.

Příbalový leták

Co je přípravek Lactulosa Biomedica a k čemu se používá

Lactulosa Biomedica obsahuje laxativum (projímadlo) nazývané laktulóza. Změkčuje stolici a usnadňuje její odchod tím, že přitahuje do střeva vodu. Do těla se nevstřebává. Nenarušuje fyziologickou činnost střev.

Laktulóza rovněž vykazuje prebiotický účinek (prebiotika jsou látky selektivně podporující růst a aktivitu zdraví prospěšných bakterií žijících v tlustém střevě). K čemu se Lactulosa Biomedica používá.

Bez doporučení lékaře se Lactulosa Biomedica může používat k léčbě zácpy (méně časté pohyby střeva, tvrdá a suchá stolice) a u stavů, kde je zapotřebí, aby se tvořila měkká stolice, například:

  • máte-li hemoroidy
  • po chirurgickém zákroku na konečníku nebo tlustém střevě

Pouze na doporučení a pod dohledem lékaře se Lactulosa Biomedica může používat k léčbě jaterní encefalopatie (poškození mozku při selhání jater projevující se nervovými a psychiatrickými příznaky).

Dětem a dospívajícím mladším 14 let se přípravek vždy podává jen na doporučení a pod dohledem lékaře.

Aktuální příbalový leták Lactulosa Biomedica

Napsat komentář