Sortis příbalový leták

Sortis

Sortis je obchodní název pro léčivou látku atorvastatin, která patří do skupiny léků nazývaných statiny. Statiny se používají k léčbě vysokého cholesterolu a prevenci srdečních onemocnění.

Atorvastatin snižuje hladinu “špatného” LDL cholesterolu v krvi tím, že inhibuje enzym HMG-CoA reduktázy, který je zodpovědný za tvorbu cholesterolu v játrech. Při snížení hladiny LDL cholesterolu může atorvastatin předcházet tvorbě aterosklerotických plátů a snižovat riziko srdečních onemocnění.

Sortis (atorvastatin) je obvykle předepisován lékařem jako součást komplexního přístupu ke kontrole hladiny cholesterolu, což zahrnuje také změny životního stylu, jako je zdravá strava a cvičení. Dávka a frekvence užívání závisí na konkrétních potřebách pacienta a lékařském předpisu.

Během užívání Sortisu (atorvastatinu) mohou vzniknout vedlejší účinky, jako jsou bolest svalů, zažívací potíže, poruchy spánku nebo zvýšené hladiny jaterních enzymů. Je důležité se o těchto vedlejších účincích informovat a případné problémy konzultovat s lékařem.

Příbalový leták

Co je přípravek SORTIS a k čemu se používá

SORTIS patří do skupiny léků známých jako statiny, což jsou léky, které upravují hladinu lipidů (tuků) v těle. SORTIS se užívá ke snížení hladiny krevních tuků – cholesterolu a triglyceridů v případě, že jiná opatření jako změna dietního režimu a způsobu života (tělesné cvičení, snížení tělesné hmotnosti) nebyla dostatečně účinná.

Přípravek SORTIS se může užívat také ke snížení rizika onemocnění srdce dokonce i tehdy, máte-li hladiny cholesterolu na normálních hodnotách. Ve standardní nízkocholesterolové dietě by se mělo pokračovat i během léčby.

Aktuální příbalový leták Sortis

Napsat komentář