Nejlepší smažené žampiony na pánvi – recept

Smažené žampiony jsou skvělým předkrmem nebo doplňkem k různým dalším pokrmům, případně jako nějaká lehčí večeře. Jsou jednoduché a rychlé k přípravě. Zkuste tento recept na smažené žampiony a vychutnejte si je v této podobě.

Ingredience

 • 250 g čerstvých žampionů
 • 2 až 3 lžíce hladké mouky
 • 2 až 3 lžíce strouhanky
 • 2 vejce
 • Sůl a pepř podle chuti
 • Olej na smažení
 • koření nebo bylinky podle preference (paprika, petrželka)

Postup

 1. Očistěte žampiony a odstraňte nožky, pokud jsou tvrdé. Můžete je také omýt pod tekoucí vodou a nechat uschnout na papírovém ubrousku.
 2. Nakrájejte žampiony na plátky o tloušťce přibližně 0,5 cm.
 3. Ve středně hlubokém talíři si připravte směs pro obalování žampionů. V jednom talíři rozšlehejte vajíčka. Ve druhém talíři smíchejte hladkou mouku, strouhanku a přidávejte koření nebo bylinky podle vaší volby. Tímto vytvoříte směs pro obalování žampionů.
 4. Připravte si hrnek s olejem na smažení. Hladina oleje by měla být asi 1-2 cm hluboká. Rozehřejte olej na středním ohni. Můžete zkontrolovat teplotu oleje tím, že vhodíte malý kousek chleba nebo strouhanky do oleje. Jestliže začne chleba nebo strouhanka bublat a smažit se, olej je dostatečně rozehřátý také pro smažení žampionů.
 5. Každý plátek žampionu obalte nejprve v mouce, poté ponořte do rozšlehaných vajec a nakonec obalte ve směsi s strouhanky s kořením. Ujistěte se, že žampiony jsou rovnoměrně obalené.
 6. Smažte žampiony ve vyhřátém oleji. Smažte je z obou stran dozlatova, což by mělo trvat asi 2 až 3 minuty z každé strany.
 7. Vyjměte smažené žampiony z oleje a položte je na papírový ubrousek, aby se zbavily nadbytečného oleje.
 8. Smažené žampiony můžete podávat ihned. Mohou být skvělým předkrmem, přílohou nebo snackem. Doporučuje se podávat je teplé s omáčkou podle vaší chuti, například česnekovou majonézou nebo pikantním rajčatovým dipem. Skvělá je samozřejmě také tatarka, kterou si můžete připravit domácí.

Napsat komentář