Babiččina bublanina s ovocem – recept s jahodami nebo třešněmi

Máte k dispozici spoustu čerstvého ovoce, konkrétně třeba jahod nebo třešní? Pak zkuste tento recept na vynikající babiččinu bublaninu s ovocem Je to snadné a bublanina bude chutnat vám i dětem.

Ingredience

 • 250 g hladké mouky
 • 150 g cukru
 • 3 vejce
 • 150 ml mléka
 • 1 lžička vanilkového extraktu
 • 1 lžička prášku do pečiva
 • Špetka soli
 • 300 – 400 g čerstvého ovoce (např. jahody, třešně, maliny, borůvky, švestky, meruňky)

Postup

 1. Troubu předehřejte na 180 °C a vymažte a vysypte formu na bublaninu.
 2. Ve velké míse smíchejte mouku, cukr, prášek do pečiva a špetku soli.
 3. V jiné misce rozšlehejte vejce, přidejte mléko a vanilkový extrakt a dobře promíchejte.
 4. Suché ingredience postupně přidávejte do mísy s vejci a mlékem a míchejte, dokud nedostanete hladké těsto bez hrudek.
 5. Těsto nalijte do připravené formy nebo plechu na bublaninu.
 6. Ovoce očistěte, případně vypeckujte, omyjte a nakrájejte na menší kousky. Rozprostřete je rovnoměrně po povrchu těsta.
 7. Vložte formu s těstem a ovocem do předehřáté trouby a pečte přibližně 30 až 40 minut, nebo dokud bublanina nezhnědne a střední část neztuhne. Můžete zkontrolovat její upečení pomocí zapíchnutí a vytažení špejle – pokud bude suchá, je bublanina s ovocem hotová.
 8. Hotovou bublaninu nechte vychladnout na plechu a poté ji můžete posypat moučkovým cukrem a podávat třeba se šlehačkou.

Tento recept na bublaninu s ovocem je velmi variabilní a můžete použít různé druhy. Jednou můžete udělat bublaninu s jahodami, jindy zase s třešněmi nebo meruňkami. Záleží, co vám chutná a jaké ovoce máte právě k dispozici.

Proč se tomu vlastně říká bublanina?

Název “bublanina” je odvozen od charakteristické struktury tohoto moučníku. Během pečení bublanina v troubě vytváří bublinky na povrchu těsta, které připomínají bubliny. Tento efekt je způsoben práškem do pečiva, který reaguje s ostatními ingrediencemi a vytváří malé plynové bublinky, které způsobují vzestup těsta a vytvářejí charakteristickou texturu.

Název “bublanina” je také často spojen s tím, že těsto je přidušeno, čímž se tvoří bubliny. Tato technika se používá k dosažení lehkosti a nadýchanosti těsta.

Celkově je název “bublanina” příznačný pro tento moučník a označuje jeho typickou texturu a vzhled, který je dán vznikajícími bublinkami během pečení.

Napsat komentář