Mrkvový salát – recept s jablky i bez nich

Mrkvový salát je dalším oblíbeným a osvěžujícím salátem, který se často nachází na stolech po celém světě. Existuje mnoho variant mrkvového salátu, ale základní recept je obvykle jednoduchý a zahrnuje pouze několik hlavních ingrediencí. Zde je klasický recept na přípravu mrkvového salátu, který lze snadno podle chutí upravit. Můžete například vynechat olej a přidat nastrouhaná jablka.

Ingredience

 • 4 až 5 středně velkých mrkví, oloupaných a nastrouhaných na hrubém struhadle
 • 2 lžíce olivového oleje nebo slunečnicového oleje
 • 1 lžíce citronové šťávy nebo octa (vinný nebo jablečný)
 • 1 lžička medu nebo jiné sladidlo podle preference
 • Sůl a pepř podle chuti
 • Nasekaná petržel nebo koriandr na ozdobu (volitelné)

Postup

 1. Oloupejte mrkve a nastrouhejte je na hrubém struhadle. Můžete použít také struhadlo na tenké nudličky, pokud chcete jemnější konzistenci.
 2. V menší míse smíchejte olivový olej, citronovou šťávu nebo ocet, med, sůl a pepř. Dobře promíchejte, aby se všechny ingredience spojily.
 3. Zálivkou zalijte nastrouhanou mrkev ve větší míse a jemně promíchejte, aby se všechny ingredience propojily a byly pokryty zálivkou.
 4. Mrkvový salát nechte alespoň 30 minut odpočinout v lednici, aby se chutě propojily a salát se odležel.
 5. Před podáváním můžete mrkvový salát ozdobit nasekanou petrželkou nebo koriandrem.

Toto je základní a snadno připravitelný recept na klasický mrkvový salát. Pokud máte rádi různé chutě, můžete do salátu přidat další ingredience, jako jsou hrozinky, ořechy nebo semínka, aby byl salát ještě chutnější a zajímavější. Můžete také vyzkoušet různé druhy zálivek nebo koření, aby se salát přizpůsobil vašim chuťovým požadavkům. Mrkvový salát je skvělou volbou pro lehký a osvěžující pokrm, který je bohatý na vitamíny a vlákninu z mrkve.

Mrkvový salát s jablkem na sladko (nejen pro děti)

Mrkvový salát s jablkem je osvěžující a chutná kombinace, která dodává salátu sladko-kyselou chuť. Tato varianta je bohatá na vitamíny a vlákninu z mrkve a jablka a je oblíbená pro svou jednoduchost. Zde je recept na přípravu mrkvového salátu s jablkem, který bude chutnat také vašim dětem třeba na svačinku.

Ingredience

 • 4 až 5 středně velkých mrkví, oloupaných a nastrouhaných na hrubém struhadle
 • 1 velké jablko, oloupané a nastrouhané na hrubém struhadle
 • 1 lžíce citronové šťávy
 • 1 lžička medu nebo cukru

Postup

 1. Oloupejte mrkve a jablko a nastrouhejte je na hrubém struhadle. Můžete použít také struhadlo na tenké nudle, pokud chcete jemnější konzistenci.
 2. Nastrouhanou mrkev a jablko ve větší míse zakapejte šťávou a zasypte cukrem. Jemně promíchejte, aby se všechny ingredience propojily.
 3. Mrkvový salát s jablkem nechte alespoň 15 až 20 minut odpočinout v lednici, aby se chutě propojily a salát se odležel.

Tímto jednoduchým receptem můžete snadno připravit lahodný a osvěžující mrkvový salát s jablkem. Pokud máte rádi různé chutě, můžete do salátu přidat další sladké ingredience, jako jsou hrozinky, ananas, nebo třeba granátové jablko.

Napsat komentář